Fındık dalda tekleme bu yıl ürün bekleme

Fındık dalda tekleme bu yıl ürün bekleme
Bu içerik 0 kez okundu.

2020 sezonu fındık rekoltesinin geçen yıla göre az olması beklenirken, dolu ve rüzgarın da fındığı vurmasıyla zarar iyice büyüdü. Hem yetkililer hem de üreticiler bahçelerde geçen yılın yarısı kadar fındık olduğunu belirtti.

Geçen yıl çuvalları dolduran fındık, bu yıl yok senesini yaşıyor. Fındığın ana üretim merkezi olan Ordu'daki fındık bahçelerinde yapılan ilk analizlerde fındık rekoltesinin bu yıl düşük olacağı belirlendi.

"Noksan doğum”

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, rekoltenin az olabileceğini ancak asıl rekoltenin Temmuz ayında açıklanacağını aktararak; "Üreticilerimizin her gün bahçelerine girdiğini biliyoruz. Üreticilerimizden aldığımız bilgilere göre, fındıkta geçen yıla göre noksan bir doğum var. Geçen seneki fındığı şuanda göremiyoruz. Gerçek rekolteyi de Temmuz ayı başlarında göreceğiz. Ama şuanda fındıkta genel bir noksanlık görülüyor." dedi.

Soydan, Ordu'da yaşanan dolu ve fırtınalar sonucunda bazı ilçelerde fındığın zarar gördüğünü belirterek, bu durumun rekolteyi etkileyebileceğini hatırlattı.

"Fındık az olsa da, randıman iyi olsun"

Fındık az olsa bile yüksek randıman ve kalite ile o açığın kapatılabileceğini belirten Soydan, şunları kaydetti; "Fındıkta noksan doğum da olsa, baskın fındık da olsa kaliteli fındığımızı yakalayabilmemiz için fındığın bakımlarını iyi yapmamız lazım. Fındık az da olsa bakımı iyi olursa, o noksanlığını randıman ve kalite ile berabere kapatacaktır. Bu sene fiyatların da iyi olmasını bekliyoruz. Üreticilerimiz fındık doğumu az da olsa, bahçelerine ilaçlamalarını yapıp, tüm bakımlarını yapmalılar. Mevcut fındığı harmanı getirmek için bakım süreçleri önemli."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor