"FINDIK BU ÜLKENİN NAMUSUDUR"

Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, "biz fındık en az 20 TL olmalı derken, bazı siyasiler 16-17 TL'den bahsediyordu. Bizim 16 TL'ye sattığımız fındık Ukrayna’da 240 TL, Almanya’da 190 TL’dir." dedi.

CHP İl binasında yaptığı açıklamada Ferrero'ya tepki gösteren Adıgüzel, "Fiskobirlik'in devre dışına çıkarılması, Oltan Gıdanın borca batırılıp, İtalyan firmasına satılıp bu firmaya ihracat yetkisi verilmesi dönüm noktasıdır." dedi.

"Fındık en az 50 TL olmalıdır"

'Ülkemiz fındıktan 2-3 milyar dolar kazanırken bir İtalyan firması aynı fındık üzerinden 15-20 milyar dolar kazanmaktadır' diyen Adıgüzel, sözlerini şöyle sürdürdü; "Geçen yıl piyasada fındık 18 TL iken hükümet 16,5 TL fiyat verdi. Şimdi yine fındık 18 TL ben en az 20 TL olmalıdır derken, bazı siyasiler 16-17 TL den bahsediyordu. Eskiden 1 kilo fındık ile 18 kilo patates, 25 kilo soğan alınıyordu. Aslında bu hesapla bakarsanız fındık en az 50 TL olmalıdır. Bizim 16 TL'ye sattığımız fındık Ukrayna’da 240 TL Almanya’da 190 TL’dir. Bütün bu işler neden üreticimiz ve ülkemiz aleyhine işliyor. Bu İtalyan firması  her sezon öncesi rekolte oyunları yapıyor. El altından piyasaya, iş birliği yaptığı yerli firmalar aracılığıyla düşük fiyattan fındık veriyor."

"Yerli sanayiciyi bitirmek istiyorlar"

Ferrero'nun 11 milimin üzerindeki fındıkları kullandığını kullanmadıklarını da Avrupa'daki sanayiciye verdiğini söyleyen Adıgüzel; "bizim yerli sanayicimize vermiyor. Çünkü yerli sanayiyi bitirmek istiyor. Bu TMO da aldığı bütün fındığı bu Ferrero ve yandaşlarına veriyor. Bizim yerli sanayicimiz, TMO'dan fındık istediği zaman depolar kapatılmış.  Bu sene TMO 80 bin ton fındık aldı. Ferrero, o fındığı da kendi fındığı gibi görüyor." diye konuştu.

"Tuttuğunu öpüyor"

İtalyan firmasının oyunlarla fındık fiyatını düşük tutmaya çalıştığını ileri süren Adıgüzel, " İtalyan firmasından yetkili, Cumhurbaşkanlığının ilgili birimine gidip bir talepte bulunduktan sonra Cumhurbaşkanlığından bir yetkili – ismi bende var- Ordu'ya geliyor, Ordu'da bu firma adına 60 dönüm arazi arıyor. Şimdi de kırma işine giriyor, natürel fındık işine, tüccarlığa soyunuyor.  Günlük 500 ton kapasiteli robotik kırma  ve stratejik depolama tesisi kurmaya hazırlanıyor. Bu tesiste istihdam olmayacak belki en fazla 100 tane teknisyen çalışacak ama Ordu'da bu kırma sanayisinde çalışan 7.500 işçi ve  3 bin de manavlarda  10 binin üzerinde -sadece Ordu'da- insan işsiz kalacak. Zaten Ordu’da 10 tanesi OSB de olmak üzere toplam 24 tane kırma fabrikası kaldı. Bütün Karadeniz de  CHP Milletvekilleri ve millet olarak karşı topyekün karşı koyacağız. Güya  fındık serbest piyasada. Serbest piyasa falan yok, piyasa serbestliği var. Kural yok, denetim yok, Bu İtalyan firması tuttuğunu öpüyor." şeklinde konuştu.

2B arazi fiyatlarının çok yüksek olduğuna değinen Adıgüzel, bu fiyatların düşürülmesi gerektiğini savundu. Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı