"FINDIK 25 LİRAYI GÖRÜR"

Bu içerik 0 kez okundu.

Fındık tüccarı Akif Bindaş, ne manavda ne de piyasada fındık olmadığını belirterek, "Fındık artık düşmez, sürekli artar. Bu sene 25 lirayı bile görebilir." dedi.

Söylenen rekolte olmadığı için ortada fındık kalmadığını aktaran Bindaş, yeni yıldaki fındık fiyatı için hava şartlarının çok önemli olduğuna değindi.

"Söylenen rekolte yok"

Piyasada fındık kalmadığını ve bu gidişle fiyatın artmaya devam edeceğini söyleyen Bindaş; "Piyasada şuan fındık yok. Fiyat yükselse bile bu kez piyasada fındık yok. Elde fındık olmadığı için önümüzdeki günlerde fiyat daha da yükselecektir. Söylenen rekolte yok. O rekolte olmayınca piyasada da fındık yok. Fındık şuanda 18.5-19.00 lira seviyelerinde oynuyor. Piyasada, manavda, üretici de mal yok. Eldeki fındık en fazla 2 ay gider. Sonra yine fındık yok. İlerleyen süreçte fındık fiyatı 22-23 lirayı görür. Fındık artık düşmez, sürekli artar." dedi.

"Hava şartları önemli"

Fındığın erken karanfil attığını belirten Akif Bindaş, şunları kaydetti; "54 yıldan bu yana fındıkçıyım. Bizim elimizde bile fındık az. Gelen mallar zaten satıldı. Fındık piyasadan çekildiğinde elimizden az bir stok oluyor. Fındık bu sene 25 lirayı bile görebilir. Hava şartlarına da bakmak lazım. Yüksek kesim kendini kurtarır. Ama sahil ve orta kesime baktığımız zaman şuan fındık karanfil atıyor. Sıcaklık 10-12 derece. Bir ay böyle devam eder, fındık karanfili iyice belirginleşip, üzerine Şubat, Mart ayında don yapınca fındık zarar görür. O zaman fındık işi biter."

"Talep oldu, mal satıldı"

Manavın da elinde fındık kalmadığını aktaran Bindaş; "2019 rekoltesi beklenenin çok altında. 312 bin kilo giden fındık. Bu 624 bin tona tekamül eder. Nerede bu mal? Fındık yok. Fındık önümüzdeki günlerde şahlanıp para eder. Tüccar arkadaşlarımızın elinde şuan en fazla 50-100 ton fındık var. O da ihracatçıya yetmez. Fındık kalmadı. Çünkü Eylül ve Ekim aylarında süratle Avrupa'ya gitti. Talep oldu, mal satıldı. 15-16 lira üretici ve manava cazip geldi ve sattılar. Ordu'da yüksek stok yapabilecek manav yok. En fazla 1-1.5 milyon liralık paralarla alınan mal yetmez." diye konuştu.

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!