Advert

“FINDIĞIN YOK SENESİ”

“FINDIĞIN YOK SENESİ”
“FINDIĞIN YOK SENESİ” Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, “Fındık bir yıl az bir yıl çok olur. 2019 var senesiydi. 2020 ise fındığın yok yılı. O yüzden fındık rekoltesinin az olmasını bekliyorum” dedi.

Fındıkta rekolte belirlenmesi için henüz erken olduğunu aktaran Şensoy, fındığı belirleyen paydaşların önce üreticiyi düşünmeleri gerektiğini dile getirdi.

“Hep bana hep bana olmaz”

Üreticiye sahip çıkılması durumunda fındıkta belirleyici olanların da kazanacağını aktaran Şensoy, şunları kaydetti; “Fındık şuan tozlanma döneminde. Şuan için rekolte belli olmaz. Rekolte rakamları bağımsız kuruluşlar tarafından açıklanacaktır. Bu sene yüksek bir rekolte beklemiyoruz. Çünkü geçen yıl fındığın var yılıydı. Fındık bir yıl verir, bir yıl vermez. Bu sene fındığın yok yılı. Fındığı belirleyen paydaşlar, başlarını dizlerinin arasına koyup iyi bir düşünsünler. Tabi ki sanayiciler, pazarlayıcılar para kazanacak. Ama üretici de kazanmalı. Hepsini biz yiyelim diye bir şey yok. Üreteni süründürmeyeceksin, ürününe küstürmeyeceksin ki bu çark devamlı dönebilsin. Önce üreticiye sahip çıkmak lazım. Rekolte açıklarken de, fiyat belirlenirken de önce üretici düşünülmeli. Çünkü üretici olmazsa fındık olmaz. Fındık olmazsa çikolata olmaz, sanayici, tüccar kazanamaz. Üretici baş tacıdır.”

“Bırakın Ordulu memleketinde kalsın”

Fındık fiyatının göçün önlenmesinde bile çok önemli olduğuna değinen Şensoy; “Fındığın bir alternatifi yok. Üreten kazansın. Ordulu Ordu'da kalsın. Doğduğu yerde karnı doysun. Başka ile göç etmesin. İl dışlarına inşaatlara çalışmaya gitmesin. Çalışsın, üretsin, kendi memleketinde hayatını idame ettirsin.” dedi.

Ordu Hayat/Tolgahan Öney (Özel Haber)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI