istanbul escort

FINDIĞIN PAYDAŞLARI İHTİSAS BORSASI İSTİYOR!

FINDIĞIN PAYDAŞLARI İHTİSAS BORSASI İSTİYOR!
Bu içerik 0 kez okundu.

TMO tarafından düzenlenen "Ulusal Fındık Çalıştayı" dün Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve fındığın paydaşlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Oluşturulan Çalıştay masalarında Fındık İhtisas Borsası'nın kurulması istenirken, alan bazlı gelir desteğinde de değişiklik yapılması talep edildi.   

 

Boztepe'de bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Ak Parti Ordu Milletvekilleri Şenel Yediyıldız, Ergün Taşçı, Ak Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk,  Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, fındığın paydaşları, ziraat odaları, sektörün önde gelen kurum, sanayi ve üniversite temsilcileri katıldı.

"Türkiye fındığın patronudur"

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatlarıyla TMO tarafından yapılan Ulusal Fındık Çalıştayı'nda bir konuşma yapan TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındığın çok değerli bir ürün olduğunu belirterek; "Türkiye fındığın patronudur. Her yıl çalıştay yapmak istiyoruz. Yeni ihtiyaçları konuşacağız. Çalıştaya Karadeniz Bölgesi'nden çok önemli temsilciler katıldı. 90 kg değil, 200 kg fındık üretmeliyiz. Fındığın bize bakmasını istiyorsak, biz fındığa bakmalıyız. Fındıkta ihtiyaç duyduğumuz depo kapasitesini şuan net olarak bilmiyoruz. Fındıkta stratejik bir terim ortaya çıktı. İhtiyaç duyulduğunda piyasaya sunulacak. Lisanslı depoculuk sanayici ve tüccar için de genişletilmesi ele alındı. Fındık İhtisas Borsası'nın kurulması istendi. Alan bazlı destekte  değişiklik olması ön plana çıktı." dedi.

"Büyük bir rekolte geliyor"

Güldal; "Üreticinin elinde fındık olduğu sürece piyasaya fındık sürmedik. 3 Nisan'dan itibaren piyasaya fındık sunduk. Fiskobirlik'e 10 bin ton fındığın 6 bin tonu teslim edildi. 2019 yılına giriyoruz. Büyük bir rekolte geliyor. Herkes çalıştaydan iyi bir fiyat bekliyor. Fındığın altyapısının yanı sıra fiyatı da merak ediyorlar."

"Fiyatı üretici belirlemeli"

Dr. Mehmet Hilmi Güler ise; "Fındığın kabuğu çok önemli bir kimyasal. Sadece tarım yönünden bakmamak lazım. Kimya sektörü sayesinde de fındığın fiyatı ve değeri artabilir. Fındığı, fındık olarak satarsak, 2 milyar dolar, çikolatan olarak satarsak 8 milyar dolar alırız. Fındığı katma değeri yüksek yan ürünleriyle birlikte el alırsak, belki fındığın  içi kadar dışı da para eder. Pazardaki  maydanozun parasını bile üretici belirliyor. Ama fındığın parası yurt dışında belirliyorlar. Üreticilerin söz sahibi olmasını arzu ederim." diye konuştu.

Çalıştay başkanları, "Fındıkta verim ve kalitenin artırılması", "Depolama ve muhafaza", "Sanayi, ihracat, ticaret ve tüketim" ile "Mevzuat ve desteklemeler" başlıklarını ayrı ayrı ele alarak bir sunum gerçekleştirdi. Çalışma masası raporları Bakan Pakdemir'liye sunuldu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
4 AYDIR MAAŞLARINI ALAMADILAR!
4 AYDIR MAAŞLARINI ALAMADILAR!
2.AMATÖRDE PLAY-OFF ZAMANI
2.AMATÖRDE PLAY-OFF ZAMANI