"FINDIĞIN MALİYETİ 16 LİRA"

Bu içerik 0 kez okundu.

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Zengin, bir kilo fındığın maliyetinin 16.18 TL olduğunu belirterek, kar payı, geçim standardı gibi haklar eklediğinde en az 24.78 TL olması gerektiğini söyledi.

Tüm Köy Sen'den maliyet analizi

 

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi, fındıkta maliyet hesaplaması yaparak kamuoyuyla paylaştı. Maliyet hesaplamasına arazi vergisi, bekçi ücreti, sigorta ücreti ve bordo bulamacı uygulamasını dahil etmediklerini söyleyen Zengin, buna rağmen maliyetin 16.18 TL çıktığını dile getirdi.

"Günü kurtarmak için konuşuyorlar"

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Zengin, "Her yıl üreticileri beklentiye sokan, oyalayan açıklamaları yeniden duymaya başladıklarını belirterek, şunları kaydetti; "Kimileri de “günü kurtarmak için” üreticinin yanındaymış gibi konuşuyor ama bir adım atıp üreticini sesinin yükselmesi için adım atmıyor. Tüm Köy Sen olarak üreticilerin sesi olmaya başladıktan sonra rahatsız olanlar çoğaldı. Doğrularımız üreticilerin emeğine ve ürününe göz dikenleri rahatsız etti. Hala üretimde ısrar eden üretici köylüler, sözleşmeli üretim dayatılan köylü tabakaları, tarımsal üretimin her türlü kimyasalı içinde türlü meslek hastalıkları, kötü koşullarda barınma ve yaşama dayatılan mevsimlik tarım işçileri, doğanın talanı ve çevrenin tahribatına “dur” diyen işçi, emekçi ve üretici köylülerdir. Tarımı, toprağını ve suyunu korumaya çalışan üretici köylülerin bir mücadele örgütü olarak sendikalarında örgütlenmesi dünden daha çok önem kazanmıştır. Mücadele, toprağın, suyun, ağacın başında verilirken, önce çevre köylülerle ve sonrasında da işçi ve emekçilerle birleşilerek genişlemek zorundadır. Kapitalistlerin tarım alanlarına, suya ve toprağa yapacakları her türlü saldırı, sadece üretici köylülerin değil, işçi ve emekçi bütün halk sınıf ve tabakalarının sorunudur ve sınıfsaldır.

"Fındık 24.78 TL olmalı"

Bu nedenle de fındık maliyetini de ancak içinde yer alan üreticiler bileceğinden hesabımızı yaptık. İş maliyeti belirlemekle bitmiyor. Asıl olan emeğimiz, ürünümüz ve geleceğimiz için örgütlenerek ortak talepler için mücadele etmektir. Tablomuzda da görüldüğü gibi bir kilo fındığın maliyeti 16.18TL. Kar payı, geçim standardı gibi hakları eklediğimizde en az 24.78 TL olmalıdır."

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAKEM FACİASI!
HAKEM FACİASI!
"SIRA PLAY-OFF FİNALİNDE"