Advert

"FINDIĞIN GELECEĞİ PARLAK"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaretinde, fındığın geleceğinin parlak olduğunu ve hak ettiği yere ulaşacağını söyledi.

19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ve yönetim kurulu üyelerine görevlerinde başarılar dileyen Akça, fındıkla ilgili açıklamalarda bulundu.

"Fındık hak ettiği yere ulaşacak"

Çin'in Türkiye piyasasına girmesinin önemli olduğunu söyleyen Akça; "Göreve geldiğimizden beri bir takım mücadeleler verdik. Fındık ürününün Milli bir hale getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Fındığın değeri ve pazarı konusunda da birçok çalışmalar yapıyoruz. Fındık piyasada 21-22 lira bandından işlem görüyor. Bana göre fındığın geleceği çok parlak. İç tüketim arttı. Çin gibi çok büyük bir pazar fındık için ülkemize girdi. Çin, bu sezon ilk kez Türkiye piyasasına girmesine karşın fındık alımında 4. durumda. Biz bunun daha da artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Fındık hak ettiği yere ulaşacak." dedi.

"Üretici bahçesine bakıyor"

Fındığın para etmesiyle üreticilerin de bahçelerine sahip çıkmaya başladığının altını çizen Atakan Akça, "Şu ana kadar 40 tır kireç sattık. Üreticilerimiz bahçelerine bakıyor. Vatandaşımızın fındığından para elde etmesi durumunda bahçesine bakacağını gördük." diye konuştu.

"TMO, doğru kararlar alıyor"

TMO'nun elinde 70-80 bin ton fındık olduğunu aktaran Akça, "TMO, fındık alımı için talep toplayacak. Her başvurana fındık verilecek. Türkiye genelindeki sanayicilerin tamamının faydalanmasını planlıyorlar. TMO, fındığı satmasıyla sanayiciler de faydalanacak. TMO, doğru kararlar alıyor."

Fındığın 2 yıldır iyi para ettiğini söyleyen Akça, bu şekilde devam etmesi durumunda gurbette olan Orduluların da memleketlerine dönebileceklerini dile getirdi.

Erdoğan Erişen ise, "İnşallah önümüzdeki dönemde fındıkta aynı destek ve politika devam eder. Fındık da aynı şekilde üreticinin yüzünü güldürür." dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul-Adnan Alparslan 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI