Fındığı sök, hurmayı dik!

Fındığı sök, hurmayı dik!
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Sanayici ve İşadamları Derneği (ORDUSİAD) Başkanı A. Kadir Engin, Ordu'da kivi üretiminde başı çekerken, şimdi de Rojo Brillante adlı hurmanın yetiştirilmesi için kolları sıvadı. İlk etapta 3 bin kök hurma fidanı dikti.

 

"HURMA, FINDIKTAN DAHA KARLI"

Fındığın üreticilerin beklentilerini karşılamadığını bu yüzden kivi üretimine başladıklarını söyleyen Engin, artık Rojo Brillante hurmasını diktiklerini ve masrafının da yok denecek kadar az olduğunu dile getirdi.

"Eğim olan yere hurma dikin"

Hurmanın gelirinin fındığa göre daha fazla olacağını aktaran Kadir Engin; "Ordu'da hurma yetiştirmeye başladık. İlk etapta 3 bin kök hurma diktik. Hurmanın şekli değişti. Artık depoya konulabilen ve uzun süre yaşayabilen bir yapıya kavuştu. Mart, Nisan ve Mayıs ayında yenilebilen çeşitleri çıktı. Halkımız bilmiyor. Bunu öğrensinler. Eğimi çok olan yerlere mutlaka hurma diksinler. Fındığa göre en az 3-4 kat daha karlı. Rojo Brillante Hurma çok kalitelidir. Soğuğa karşı dayanıklı bir hurma çeşididir. Geçen sene bu hurmanın kilosu bir yerel marketimizde 14.99 liraya satıldı." dedi.

"Hurma yetiştirmek daha mantıklı"

Fındık üreticilerinin bahçelerine hurma dikebileceğini hatırlatan Engin; "Son dönemde Perşembe ve Altınordu'da hurma fidanları dikildi. Kendim de 50 dönüm arazime hurma diktim. Bundan sonra da dikmeye devam edeceğim. Artık yaşlanan fındık bahçelerine hurma dikmek daha mantıklı olacak. Fındık Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkede yetiştiği için elde edilen gelir de azaldı. Ayrıca gelirin yarısından fazlası da masrafa gidiyor. Bu yüzden hurmaya yönelmek daha kazançlı olacaktır. Çünkü fındık kadar masrafı yok. Toplaması bırakın fındığı kividen bile daha kolay. Ordu'daki araziler Rojo Brillante Hurmaya uygun. Bu herkesin bildiği Trabzon Hurması. Kilosu yaklaşık 15 lira. hem faydalı hem de kazancı çok yüksek. Benim vatandaşlarımıza önerim, uygun fındık bahçelerine hurma diksinler" diye konuştu.

Azerbaycan'da yaklaşık 20 bin ton hurma üretildiğinin altını çizen Engin, Ordu'nun da bu hurmayı üretebileceğini söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!