"FINDIĞI KURDA TESLİM ETMEYELİM"

Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık kurdunun özellikle son yıllarda fındığa büyük zarar verdiğini belirterek, bu zararlıyla kimyasal mücadele yapılmasının daha etkili olacağını söyledi.

Fındık kurduyla mücadelede zamanlamanın son derece önemli olduğunu aktaran Soydan, üreticilerin zamanında yürütecekleri mücadeleyle bahçelerini bu zararlıdan kurtarabileceğini dile getirdi.

"Mücadele yapılmalı"

'Fındık üreticilerimiz son yıllarda milli ürünümüze zarar veren ve rekoltede de ciddi kayıplara yol açan fındık kurdu zararlısına karşı mücadele yürütmelidir' diyen Soydan, şunları kaydetti; "Mayıs ayıyla birlikte fındık kurduyla mücadele başladı. Üreticilerimiz bu zararlıyla ciddi bir şekilde mücadele etmeli. Fındık üreticilerimiz son yıllarda milli ürünümüze zarar veren ve rekoltede de ciddi kayıplara yol açan fındık kurdu zararlısına karşı mücadele yürütmelidir. Geçtiğimiz yıllarda bu zararlının olumsuz sonuçlarını fazlasıyla hissettik. Aynı manzara ile karşılaşmak istemiyoruz. O yüzden üreticilerimiz mutlaka kimyasal ilaçlamayı yapsınlar."

"Aşağıdan yukarı atılmalı"

Soydan, fındık kurduyla kimyasal ilaçlama ile mücadelenin daha etkili olabildiğinin altını çizerek; "Açıklanan takvim doğrultusunda ilaçlama yapılmalı. Bu yıl da arazide fındık kurdu görüldü. Üreticilerimiz gerekli mücadeleyi yapacaktır. İlaçlamanın fındık ocaklarının altından yukarıya doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. Yapılan ilaçlama ile yaprak bitleri de kontrol altına alınmaktadır." dedi.

Soydan, fındık kurdu ile tam anlamıyla mücadele edilmesi durumunda rekoltenin de korunabileceğini söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor