"FINDIĞI ARTIK ÇUVALDA SATMAYALIM"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, fındıktan daha fazla gelir elde edilmesi için artık çuvalda değil, çikolata, ezme, fındık unu olarak satılması gerektiğini söyledi.

Dünyanın en iyi fındığının Türkiye'de yetiştiğini belirten Şahin, bunu avantaja çevirip 1-2 milyar dolar olan geliri, 10-15 milyar dolara çıkarmaları gerektiğini ifade etti.

"Herkes kazansın"

Yurt dışında fındığın Türkiye'nin 5 katına satıldığını belirten Şahin; "Devletimiz sahip çıkıp, TMO fındık alımını 1 ay önceden açıklarsa, fiyatı da şuan olduğu gibi 3.5 dolar altında olmamak kaydıyla açıklarsa üretici bahçesine bakar ve kazanır. Üretici kazanırken, tüccar ve ihracatçı da kazanacak. Dengesiz fındık politikası olmayacak. Üretici fındığını 3.5 dolara satabileceğini bilecek. Sanayici de 3.5 dolara alabileceğini bilecek. Yurt dışında şuan kavrulmuş fındık 100-250 TL arasında satılıyor. Şuanda TMO'nun sattığı fındık ise 40 TL. Türkiye'deki fındık fiyatının 5 katına satılıyor." dedi.

"En iyi fındık bizde"

'Gümrük vergisi olmayan Kanada, Ukrayna, Çin ve Hindistan'a fındık sattığımızda üreticimiz de çok kazanacak' diyen Servet Şahin, şunları söyledi; "Tek alıcı yerine çok alıcılı bir piyasa bulmamız lazım. 3 yıl önce fındıkta 3 milyar dolar kazanıyorduk, 1.5 milyar dolara kadar düştü. Şuan 2 milyar dolara çıktık. İnşallah fındıktan böyle 1-2 değil, 10-15 milyar dolar kazanmak istiyoruz. Çünkü fındık çikolata sektörü için olmazsa olmaz. Çünkü fındıksız çikolata olmaz. Olan bu kadar revaçta olmuyor. En çikolata fındığı da Ordu'da var. Dünya ne kadar fındık üretirse üretsin, Türkiye'nin 5'te 1'i kadar üretim olmuyor. Fındık, aynen bor madeni gibi.  Bizim fındığımız İtalyan, ABD fındığıyla kıyaslanamaz. Bizim fındığımız dünyanın en iyi çikolata, çerez fındığı."

Fındığın artık çuvalda değil, çikolata kutusu, ezme, fındık unu olarak satılması gerektiğini aktaran Şahin, bu şekilde 1-2 milyar dolar olan gelirin, daha fazla olabileceğini kaydetti.

"Bahçeye daha çok bakmalıyız"

Fındığa verilen emek arttıkça kazanılan paranın da artacağına değinen Şahin; "Fındığın para etmesiyle üretici bahçeye sahip çıkmaya başladı. Üretici artık boş zamanlarını bahçesinde geçirmeye başladı. Ancak bizim üreticimiz daha çok çalışmak zorunda. Fındık 10-15 günde üretilen bir ürün değil. 12 ay emek verilen bir ürün olduğu an hem üretici hem de tüccar ve sanayici kazanacak." diye konuştu.

Ordu'da fındıktan başka bir ürünün bu kadar verimli yetişmesinin imkansız olduğunu söyleyen Şahin, fındığın Ordu'ya bir lütfu olduğunu dile getirdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber) 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!