Felaket 'Geliyorum' demişti

Felaket 'Geliyorum' demişti
Bu içerik 0 kez okundu.

61 bina ve 80 konutun tahliye edildiği Aybastı’nın Sağlık Mahallesi’nde son heyelanda 22 bina, 31 konut ve 1 cami yıkıldı. Mahallede tedirginlik ve bekleyiş sürüyor.

 

Aybastı’nın Sağlık Mahallesi çökmeye devam ediyor. Geçen yıl başlayan ve belirli aralıklarla devam eden heyelan, en korkunç yüzünü de önceki gün gösterdi. Daha önce tahliyesine karar verilen evlerden 18'i gece saatlerinde yıkılırken bazıları ise yana doğru yattı. Mahalledeki bir cami ise yaklaşık 20 metrelik toprak kaymasıyla birlikte aşağı sürüklendi.

 

Giriş yasaklandı

Can kaybını önlemek için bölgeye giriş ve çıkış da yasaklandı. Güvenlik güçleri olası bir çökmeye karşı güvenlik önlemi alırken, bazı vatandaşlar ise çaresizce eşyalarını taşımaya devam ettiler.

 

Cumhurbaşkanı da bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Vali Seddar Yavuz'u arayarak Sağlık Mahallesi'nde yaşanan heyelan afeti konusunda bilgi aldığı ve heyelanla ilgili gerekli her türlü tedbirin alınması konusunda Vali Yavuz'u talimatlandırdığı belirtildi.

 

İçişleri Bakanı Süleyman SoyluÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu'nun da Vali Yavuz'u arayarak heyelanla ilgili bilgi aldıkları, desteklerini bildirdikleri öğrenildi.

 

Adıgüzel de bölgede Mart ayında TBMM Başkanlığına verdiği önerge ile burada yaşanan felaketi dile getiren ve tedbir alınmasını isteyen CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel de Aybastı’ya gelerek heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi alarak vatandaşlarla görüştü.

 

Konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na soran ve acil önlem alınmasını isteyen Adıgüzel, önergesine bu tarihe kadar cevap alamamıştı. Önergelerinin bakanlar tarafından dikkate alınmayarak yanıtsız bırakılmaması gerektiğini, Meclis’in bir görevinin de denetleme olduğunu hatırlatan Adıgüzel, Ordu genelinde pek çok ilçede yıkılan Sağlık Mahallesi gibi başka riskli mahalleler olduğunu söyledi.

 

Özellikle, Kumru İlçesi Karacalı Mahallesi, İkizce İlçesi Fatih Mahallesi ve Gölköy İlçesi Sarıca, Kale ve Çetilli Mahallelerine benzeri acil durum olduğunu hatırlattı. Gölköy ilçesindeki heyelan riski için verdiği önergenin ise Ocak ayından beri yanıtsız olduğunu belirtti.

 

“Vatandaşlarımızın yanındayız!”

Heyelan bölgesinde incelemelerde bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler de yaşanan afet sonrası hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğini belirterek, "Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak kuruluşlarımız ile yardıma ve desteğe devam ediyoruz. Hem bu kayan binalarla ilgili olarak, OSKİ'nin ilgili birimleri çalışma yapıyor, hem kesintisi olan suları temin ediyoruz. Ayrıca yiyecek yardımı yapıyoruz. İftar ve sahurda da yemek vereceğiz. Şuanda mağdur olan arkadaşlarla ilgili olarak da hem imarda hem de şehircilik ile ilgili diğer birimlerimiz bundan sonraki yerleşim planlarıyla ilgili çalışmalar yapıyor. Dolayısı ile vatandaşlarımız hiçbir şekilde mağdur olmayacaklar" dedi.

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!