Fatsa’da ilk ortaokul…

Fatsa’da ilk ortaokul…
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Fatsa’da ilk ortaokulun 1948 yılı Ekim ayında, ilk lisenin ise 1965 yılında özel lise olarak açıldığını belirten Araştırmacı-yazar Naim Güney, bu macerayı anlattı.

Naim Güney, sosyal paylaşım sitesinde bu macerayı şu sözlerle paylaştı;

“Fatsa’da o yıllarda sadece Sakarya adlı bir ilkokul vardı. Buna mukabil ilkokuldan sonra ortaokul ve lise yoktu. Mektepsizlik yüzünden ortada dolaşan pek çok çocuk göze çarpmaktaydı. Bu soruna da el atan Fatsa Belediye reisi Atıf Topaloğlu, ilçenin hayırsever ailelerinin öncülüğünde Fatsa’ya ilk kez bir Ortaokul kurmak ve yaşatmak için 1948 yılında bir “Cemiyet” kurulmasını sağlamıştı. 

3 bin lira ile başladı

Fatsalıların bu cemiyete üye yazıldıkları listede, teberru olarak ilk anda 3000 lira nakden toplanmıştı. Bu teşebbüsü Ordu Valiliği de desteklemiş, Fatsa’da deprem ödeneği ile inşa edilmiş olan Sakarya İlkokulu binasını Ortaokula tahsis ederek bina sorununu çözmüşlerdi. "Ortaokul Kurma Cemiyeti" Ortaokulun 1949 yılı eğitim ve öğretim sezonunda gerekli olan eşya ihtiyacını Ordu Valiliğine karşı taahhüt etmiş, Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Müdürlüğünde malzeme listesi ile plan ve resimleri acele istemişlerdi. 

Atıf Topaloğlu ve Cemiyetin bu çok hayırlı teşebbüsü neticeye ulaşması ilim tahsil etmek isteyen Fatsa’ları çok mutlu etmişti. 1948 Eylül’ünde Belediye Başkanı Atıf Topaloğlu’nun gayretiyle Sakarya İlkokulu çatısı altında Ortaokul iki sınıfla eğitim-öğretime başlamıştı. 1949 yılı eğitim ve öğretim sezonunda yapılan Ortaokul açılma töreninde ise Kaymakam Hilmi Tolun ve Okul Müdürü Faik Tırpan hitabette bulunmuş, şiirler okunmuş, Halkevinde çay verilerek kutlanmıştı.

1949-1950 öğretim yılından itibaren Sakarya İlkokulu kendi binasına taşınarak ayrılması ile Fatsa Ortaokulu olarak aynı binada 1994 yılına kadar eğitim-öğretimini sürdürmüştü.” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAKEM FACİASI!
HAKEM FACİASI!
"SIRA PLAY-OFF FİNALİNDE"