Engellilerden eylem işareti!

Engellilerden eylem işareti!
Bu içerik 0 kez okundu.

Türkiye Engelliler Konfederasyonu Ordu İl Meclis Başkanı Ümit İşbakan, engelli haklarındaki ilerleme sürecinin gerileme dönemine girdiğini belirterek, 11 önce çıkan yasanın da yaşamda karşılığını bulamadığını söyledi.

Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada engellilerin sorunlarına vurgu yapan İşbakan, “Büyük mücadeleler sayesinde 2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Engelliler Yasası, aradan 11 yıl geçtikten sonra bugün rahatlıkla söyleyebiliriz ki yaşamda tam karşılığını bulamamıştır. Daha sonra çıkarılan yönetmelikler, yasada öngörülen hakları genişletmesi ve kullanılabilir hale getirmesi gerekirken tam tersine daraltmış ve uygulanma olanaklarını sınırlandırmıştır” dedi.

“Suçun büyüğü bizde!”

2005 yılından sonra başlayan engelli hakları alanındaki ilerleme sürecinin, yerini, gerileme sürecine bırakmasında üst üste yaşanan seçimlerin, hükümet krizlerinin ve terörle mücadelenin payı olduğu kadar engelli örgütlenmesinin dağınıklığının ve etkisizliğinin de payı bulunduğuna işaret eden Ümit İşbakan, şunları kaydetti;

“Engellilerin Siyasal Yaşama Katılma Hakkı konusunda da ciddi gerilemeler bulunmaktadır. Ülkemizde var olan 22 bin belediye meclisi üyesinden sadece 30’u, 550 milletvekilinden sadece 3’ü engellidir. Diğer temsil kurullarında da durum farklı değildir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm engelli arkadaşlarımızı yeni mücadele sürecine hazır olmaya ve yapacağımız eylemlere etkin olarak katılmaya davet ediyoruz. “ Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR