"EN BÜYÜK STRATEJİK ÜRÜN FINDIKTIR"

Bu içerik 0 kez okundu.

Milliyetçi Hareket Partisi Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ordu İl Başkanlığı ve Gürgentepe İlçe teşkilatı düzenlediği kahvaltıda partililer ve Gürgentepe mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Mahalle muhtarlarının sorunlarının sorunlarını dinleyen Enginyurt, fikir alışverişinde bulunurken, sorunların çözüm için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.  

"Fındık milli üründür"

Devletin fındıktan kar ettiğini söyleyen Enginyurt; "Bu sene fındık mücadelemizi erken başlattık. Haziran ayında mecliste, televizyonlarda, Ordu sokaklarında fındık fiyatının hasattan önce açıklanması gerektiğini söyledim. Bu sene 19 liraya bile fındık satıldı. TMO, yaklaşık 80 bin ton fındık aldı. Bu sene 2 ayda 96 milyon dolar ihracat yapıldı. Cumhurbaşkanımız fındığı artık stratejik ürün kabul etti. En büyük stratejik ürün fındıktır. 2.5 milyar dolar ihracatı olan, Türkiye ihracatının yaklaşık % 1.5'uğunu gerçekleştiren fındık, milli üründür. Devletin verdiği parasının karıyla geri döndüğü tek üründür. TMO, geçen sene aldığı fındığı fazlasıyla kar ederek sattı. Bu sene de aldığı fındığı kar ederek satıyor. TMO'yu karalamak yerine, teşekkür etmek lazım." dedi.

"Üreticimizin yüzü güldü"

'Birileri TMO piyasadan çekilsin, Fiskobirlik devre girsin diye oyun kurmaya başladılar' diyen Enginyurt, şunları kaydetti; "Fiskobirlik de devrede olsun. Birileri fındığı eski kötü günlerine döndürmek istiyor. O yüzden yeni tezgahlar kuruluyor. Biz bu oyunu bozduk, bozmaya da devam edeceğiz. 15 Ağustos'ta borsanın tabelasına fındık 15 lira yazmışlardı. 1 gram fındık piyasa inmemişti. 5 bin kişiyle protesto yaptık, fındığımız 19 liraya bile satıldı. Üreticimizin yüzü güldü."

Haber merkezi  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı