En az desteği Türk çiftçisi alıyor!

En az desteği Türk çiftçisi alıyor!
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Gıda Bilimcisi Prof. Dr. Aziz Ekşi, AB ülkelerinde çiftçi başına düşen devlet desteğinin 45 bin lira iken, Türkiye’de ise 7 bin lira olduğunu söyledi.

Tarıma olan devlet desteğinin her yıl gerilediğine dikkati çeken Prof. Dr. Aziz Ekşi, “Tarım ve Orman Bakanlığı yıllık faaliyet  raporlarına göre 2019’da tarım için ayrılan destek 16.1 milyar TL,  GSYH 4.2 trilyon TL,  bu desteğin GSYH’ya oranı ise %.0.37’dir. Bu oran 2017’de %41, 2018’de %0.39’dur” dedi.

Türkiye’nin 7 katı destek

2019’da ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının 2,3 milyon olduğunu da hatırlatan Ekşi, şöyle devam etti:

“Aynı yıl verilen destek toplamından (16.1 milyar TL) çiftçi ailesi başına düşen destek miktarı 7 bin TL’dir. Oysa AB’de  tarım desteği tutarı 41 milyar avro(320 milyar TL), çiftçi ailesi sayısı ise 7 milyondur ve çiftçi ailesi başına düşen miktar 5800 avro (45 000 TL)  dolayındadır. AB’de çiftçi ailesi başına yıllık destek miktarı Türkiye’de  verilenin 6-7 katıdır.”

Ülkemizde,  destek tutarının düşük olmasına karşılık destek kaleminin oldukça fazla olmasına da vurgu yapan Prof. Dr. Aziz Ekşi, “destek yapısı oldukça karmaşıktır ve  bunun desteklerin etkisini azaltacağı açıktır” dedi.

AB’de ise temel gelir ve yeşil uygulama  olmak üzere  iki tip destek ödemesi yapıldığını belirten Ekşi, şu önerileri getirdi:

“Tarımsal destek miktarı çok düşüktür. Çiftçiyi özendirecek ve üretime yansıyacak düzeyde değildir.  Çiftçi ailesi başına düşen  destek miktarı AB’de 5 800.- Avro  iken Türkiye’de 900.-Avro dolayındadır. Yani AB’de çiftçi ailesi başına destek miktarı  Türkiye’de  verilenin  6-7 katıdır.

Yasal hak bütçeye konulmadı

- Tarıma destek miktarı,  5488 sayılı yasada tanımlanan limit (GSYH’nın en az %1’i) dikkate alınarak, artırılmalıdır. Bu yasaya göre, 2019 yılında bütçeden ayrılması gereken destek tutarı 42.8 milyar TL iken ayrılan miktar 16.1 milyar TL’dir. Yani öngörülenin %37’si kadardır. Çiftçinin yasal hakkı olan  25.7 milyar TL bütçeye konulmamıştır.

- Destek sisteminin en zayıf yanlarından biri de izleme ve etki analizi yetersizliğidir. Dolayısı ile verilen desteğin hangi düzeyde üretime yansıdığı belli değildir. Bu nedenle etki analizi, destek sisteminin ayrılmaz bir parçası olmalıdır

- Desteklerin çiftçiye, kalkınma kooperatifleri ve  havza kalkınma projeleri  üzerinden aktarılmasına öncelik verilmelidir.

Yeşil tarım

- Tarımsal üretimin doğasına uygun olarak, özellikle üretimin artırılmasına ve yönlendirilmesine ilişkin çiftçi destekleri bir yıl önceden açıklanmalıdır.

- Uygulanan kaotik destek sistemi ile tarımsal üretimin artmasını ve kırsalın gelişmesini beklemek boşunadır. Yapılması gereken; çiftçi desteklerinin  AB uygulaması ve ülke gerçekleri  dikkate alınarak temel geliryeşil tarım ve genç çiftçi kapsamında kökten değiştirilmesi ve etki analizi ile izlenmesidir.” Gözde Özgür/Ordu Hayat

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor