"EMLAK SEKTÖRÜ DURDU"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu'da emlak sektörüyle uğraşan Hürcan Ulaş, ekonomik krizin emlak sektörünü de vurduğunu belirterek, vatandaşların ne satılık ne de kiralık daireye yaklaşmadığını söyledi.

 

Artan maliyetlerin ev fiyatların direkt olarak etkilediğini aktaran Ulaş, hiç kimsenin oturduğu daireden taşınmaya düşünmediğini dile getirdi.  

 

"Piyasa daha da durgunlaşabilir"

Emlak piyasasının kötüye gidiş içinde olduğunu söyleyen Ulaş; "Sadece Ordu’da değil bütün Türkiye’de emlak piyasası durdu diyebiliriz. Özellikle seçime kadar kimse bir şey almaz, birde bunun üstüne dolarda yükselir. Bu yüzden piyasada durgunluk olabilir. İnşaat maliyetlerinin hepsine % 40 zam geldi. Önceden 100 liraya üretilen bir mal şuanda 140 liraya üretiliyor. 100 liraya üretilen bir malı satarken adamlar ister istemez karını, dengesini kurarak 160-170 liraya satıyorlardı. Maliyet artışı ev fiyatlarını direk etkiliyor." dedi.

 

"Fiyatlar geri çekildi"

Krizle birlikte emlak sektöründe de dalgalanmalar olduğunun altını çizen Ulaş, şunları kaydetti; "Ekonomik kriz kiralık daire, işyeri, dükkan vs. bütün her şeyin fiyatlarını geri çekti. Bir şirket kiraladığı iş yerinin kirasını karşılayamayacak dereceye gelince kiraya indirim istiyor. Yani kiraya göre bedel karşılanmıyor. Şuanda vatandaş ne kiralık bir yer alıyor, ne de satılık ev alıyorlar. Aynı olduğu yerde durmaya çalışıyor. Şuanda sadece geçinmeye çalışıyor. Yeni evlenenler haricinde kolay kolay daire almak ya da yeni taşınanlar haricinde kimse ne kiralık daire olarak düşünüyor, ne de  yeni daire alım-satımı düşünüyor."

 

Ordu'da vatandaşların belli mahallelere ilgi duyduğunu söyleyen Ulaş, Durugöl, Akyazı, Karşıyaka ve Bahçelievler mahallelerinde daha çok daire arandığını ve satıldığını aktardı.

 

Ordu'ya üniversite yapılmasının kiralık daire dışında Ordu'ya pek fazla katkısı olmadığını aktaran Hürcan Ulaş, sadece üniversite yakınlarındaki arazilerin değer kazandığını dile getirdi.

 

"Fiyatlar abartıydı"

Ordu'da emlak fiyatlarının toparlanmaya başladığına değinen Ulaş; "Eski Gülyalı Belediye Başkanı şöyle bir şey demişti; "artık gayrimenkul fiyatları 1 milyon liraya dayandı." Öyle bir şey yok. Fiyat olarak çok büyük bir yansıması olmadı. Ordu taraflarında fiyatlar abartıydı. Şimdi tekrardan toparlanmaya çalışıyor. Yani orada gayrimenkul fiyatları belli, o fiyatın üstüne çıkmaz." diye konuştu.

 

Ordu Hayat/Samet Sezer (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OKAN, ZONGULDAK'IN YOLUNU TUTTU
OKAN, ZONGULDAK'IN YOLUNU TUTTU
TEKNOKENT, GATTOSU'YA EMANET
TEKNOKENT, GATTOSU'YA EMANET