istanbul escort

"ELYAFI BIRAK, YÜNE BAK"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu’da 42 yıldan beri yorgancılık yapan Nuri Sever, son zamanlarda sentetik elyafın bazı hastalıklara yol açtığının öğrenilmesinden sonra vatandaşların yeniden yüne olan ilgisinin arttığını kaydetti.

Sentetik Elyaf'ın kanser yaptığını söyleyen Sever:

 

55 yaşında olduğunu ve 42 yıldan bu yana yüncülük işiyle uğraştığını aktaran Sever, kaybolmuş meslek statüsünde olduğunu, vergi muafiyeti getirilerek devlet tarafından mesleğinin ve kendisinin koruma altına alındığını söyledi.  

 

"Sentetik hastalıklara yol açıyor"

Sentetik elyafın bazı hastalıklara yol açtığını öne süren Sever, şunları kaydetti; " Büyüklerimiz mesela bir yerimiz ağrıdığı zaman kirli yün sar derlerdi. Biz dedelerimizden büyük analarımızdan bu şekilde gördük. Elyafın hiçbir şekilde anlatılacak faydası yoktur. Hal böyle olunca da elyafa ilgi azaldı." dedi.

 

"Yüne ilgi yine arttı"

 

 Fabrikasyon pafi yorganlar bizim sektörü çok etkiledi. Yeniden dirilmeye başladık.Yüne ilgi 15 sene öncesine göre çok azaldı. Sentetik elyaftan dolayı yüne ilgi azalmıştı. Son 10 yıldan bu yana yüne ilgi biraz olsun arttı. Bunun da sebebi elyafın vermiş olduğu rahatsızlıktır. Şuan da yün vatandaşın gözünde iyi bir yerdedir. Aslına bakarsanız yüne olan ilginin azalması ve sonradan artmasının sebebi sentetik elyaftır. Buraya gelen müşterilere yünün ne kadar sağlıklı olduğunu zaten baştan söylüyoruz. Sentetik elyafın romatizmal hastalıklara yol açtığını ve kanserojen hastalık içerdiğini söylüyoruz. Bunu sadece biz değil onkoloji uzmanları da söylüyor. İnsanlar yüne geri dönüş yaptı. Bizde bu arada tam meslek bitecekken geri dönüş sağladık." dedi.

 

‘Yüncülük benimle kaybolacak"

 

Sever, alttan yetişen kimse olmadığı için çırak yetiştirme şansları olmadığını söyleyerek; "Bunun nedeni de mesleki eğitim durumlarından dolayı. Mesleki okullar bu mesleği yaşatmak istemediği sürece bu iş olmaz. Çırak yetiştirme şansımız hiç yok. Benden sonra yetişen olmamıştır. Benimle beraber bu meslek kaybolacaktır. Benim isteğim bu mesleğin gençlere öğretilmesi. Meslek okullarında bu meslekle ilgili çalışma yapılması gereklidir." dedi.

 

Son olarak, sezonda 500–600 yorganı yünden tazelediklerini söyleyen Nuri Sever, sezonun Mart-Nisan aylarında başlayıp, Kasım-Aralık sonuna kadar sürdüğünü dile getirdi.

 

Sever, 5-10 yıl daha bu işi yapmayı düşündüğünü söyledi.

 

Ordu Hayat/Samet Sezer (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!