EKLEMLERDE AĞRI VARSA DOKTORA!

 EKLEMLERDE AĞRI VARSA DOKTORA!
Bu içerik 0 kez okundu.

Medical Park Ordu Hastanesi Romatoloji Uzmanı Dr. Ali Uğur Ünal, Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilenen romatoidartrit eklemlerde ağrı, şişlik ve kızarıklıkla belirti veren ve en sık görülen iltihabi eklem hastalık olduğunu belirterek, erken tanı yapmanın çok önemli olduğunu söyledi.

 

12 Ekim Dünya Artrit Günü’ dolayısıyla açıklamalarda bulunan Ünal, Son yıllarda yapılan araştırmalarda sigara kullanımının yanında beslenme alışkanlıklarının da romatoid artrit gelişimini etkilediğini aktararak, "Kadınlar romatoidartrit hastalığına yakalanmaya daha yatkındır. Daha çok 30-60 yaş aralığındaki kadınlarda görülür. Hastalığın oluşumunda genetik yatkınlık çok önemlidir. Çevresel faktörlerin de yanı sıra en net ilişkisi kanıtlanmış olan etkileyici faktör sigaradır. Sigara özellikle genetik yatkınlığı olanlarda hastalık riskini kat ve kat artırıyor. Sigara kadar net olmasa da enfeksiyonlar, özellikle diş eti enfeksiyonları gibi sebeplerde tetikleyiciler arasındadır." dedi.

"Kırmızı et yerine fındık"

'6 haftadan uzun süren sabah tutukluğu ve simetrik eklemlerde ağrı önemli bir bulgudur' diyen Ünal, şunları kaydetti; "Hastaların konunun uzmanına erken yönlendirilmesi ve erken tanı konulması çok önemlidir. Romatoidartrit tanısını koyar koymaz romatizma ilaçlarına başlanması gerekmektedir. Balık, fındık ve fıstık gibi gıdalarda bulunan Omega 3’ün iltihap üzerinde olumlu etkileri olmaktadır. Balık yağında bulunan Omega 3 hassas eklemleri ve sabah sertliğini azaltır. Buna ek olarak sebze ve meyveler ile alacağınız lifler ve zeytinyağının da iltihabı azaltabileceği gözlemlenmiştir. Son dönemde popüler olan bitkisel ilaçların romatizma tedavisinde etkinliğini gösteren bilimsel bir kanıt yoktur. Hastalarda egzersiz özellikle kronik hastalığı olanlarda hayat boyu sağlık için büyük önem taşır. Romatoidartrit gibi iltihabi hastalıklar, kalp damar hastalıklarının görülme riskini artırdığından, egzersiz hastalığın seyrini değiştirme açısından büyük önem taşır. Egzersiz hastalık aktivitelerini düşürür, yorgunluk ve ağrıyı azaltır, depresyonu azaltır, uyku ve yaşam kalitesini düzeltir. Eklemlerin hareketliliğini, esnekliğini ve kas gücünü arttırır. Kemik erimesi riskini azaltır. Kilonun korunmasına yardımcı olur."

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU İÇİN VARSA YOKSA LADİK!
ALTINORDU İÇİN VARSA YOKSA LADİK!
KADIN FUTBOLCULAR 9 KASIM'DA SAHADA
KADIN FUTBOLCULAR 9 KASIM'DA SAHADA