Ek vergiler yolda (mı)!

Ek vergiler yolda (mı)!
Bu içerik 0 kez okundu.

Dr. Nedim Türkmen, hükümetin İstanbul seçimi sonrası yeni bir yapılandırma ve matrah artırımını içeren af yasası çıkartabileceğini belirterek, ek vergiler de getirebileceğini ileri sürdü.

Sözcü gazetesindeki yazısında “ek vergiler yolda” başlığı altında ülkenin son ekonomik durumunu değerlendiren Yeminli Mali Müşavir Dr. Nedim Türkmen, çok ciddi bir sıkıntıya işaret etti, yılsonunda bütçe açığının 160 milyar TL olacağını savundu.

Ciddi problem var!

“Türkiye'yi ilk üç aylık veriler çerçevesinde değerlendirdiğimizde; döviz kurlarının ve faizlerin yine yukarı yönlü olduğu, 3 aydaki bütçe açığının Merkez Bankası'nın temettü gelirleri kullanılmış olmasına rağmen 36.2 milyara ulaşmış, ilk 3 ayda vergi tahsilat hedefi geçen yılın ilk 3 ayına göre 23.3 milyar TL az gerçekleşmiştir” diyen Türkmen, şunları yazdı;

“Özellikle ülkedeki ekonomik hareketliliğin bir ölçüsü olan dahilde alınan KDV'de geçen yılın mart ayına göre, bu yılın mart ayında vergi tahsilatının yüzde 51.1 oranında eksik gerçekleştiği dikkate alındığında; çok ciddi problemlerimizin olduğu muhakkak.

Son 3 yılda yapılan seçimlerin etkisi ile çıkartılan 2 adet vergi affına ilişkin düzenlemeler içeren yapılandırma kanunlarına rağmen vergi gelirleri harcamalara yetmemekte, bütçe açığı sürekli yükselmektedir. 2019 yılı sonu itibarıyla hedeflenen bütçe açığının 80.616 milyon TL olarak gerçekleşmesi mümkün yenileneceğini dikkate alarak, yıl sonunda bütçe açığının 160 milyar TL olacağıdır.

Ek vergi ilaç olur mu?

Geçen hafta içinde, hem cep telefonlarının ÖTV'si, hem de tütün mamullerinin ÖTV'sinde ciddi artışlara gidildi. Bütçe açığı hep dolaylı vergilerle karşılanmaya çalışılıyor. Dolaylı vergiler ile ilgili olarak vergilendirme sınırının çoktan aşıldığını düşünen biri olarak, bu bütçe açıklarının artık bu yöntemlerle kapatılması mümkün değildir.

Hükümetin İstanbul seçimlerinden sonra, yeni bir yapılandırma ve matrah artırımını içeren af yasası çıkartması kuvvetle muhtemeldir. Bu düzenleme ile beraber hükümetin aynen 5 Nisan 1994 yılında çıkartılan ve 5 Nisan Kararları olarak bilinen önlemler gibi, 1 defalık ek vergiler ihdas edebileceğini de şimdiden müjdeleyelim! Şimdi biraz hafızamızı tazeleyelim. Tansu Çiller hükümeti döneminde, hangi tür ek vergiler konulmuştu?

1. Ekonomik denge vergisi.

2. Net-aktif vergi.

3. Ek gayrimenkul vergisi.

4. Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi.

Nereye kadar?

Seçimlerin etkisi ile sürekli artan harcamalara, devlette yok edilen tasarruf anlayışı da eklenince; yüksek bütçe açıkları kaçınılmaz bir şekilde yine vatandaşa finanse ettiriliyor.” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR