DOLU FINDIĞI VURDU!

DOLU FINDIĞI VURDU!
Bu içerik 0 kez okundu.

Gürgentepe ilçesinde etkili olan dolu yağışı, arabaların camını kırarken, 10 mahallede fındık bahçelerine zarar verdi. Yetkililer hemen hasar tespit çalışmalarına başlarken, Gürgentepe'de kriz masası kuruldu. Özellikle fındıkta oluşan hasarın  çok yüksek olduğu belirtildi.

 

Dolu afetinin ardından İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Gürgentepe ilçesine giderek Gürgentepe Kaymakamı Nursel Özdemir ve muhtarlarla beraber bir toplantı gerçekleştirdi. Ardından AFAD ekipleriyle birlikte İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri sahaya çıkarak hasar tespitine başladı

"% 70 hasar var"

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, özellikle fındıkta büyük hasar olduğunu belirterek; "Ordu'nun Gürgentepe, Gölköy ve İkizce ilçelerinde yaşanan dolu felaketi çok sayıda vatandaşımızın yaralanarak hastaneye kaldırılmasına ve büyük çapta maddi hasara neden olmuştur. Bazı binaların çatılarını delen, güneş enerjisi sistemlerine zarar veren, araçların camlarını kıran çok şiddetli bu dolu felaketinin özellikle fındık bahçelerinde ciddi zarar oluşturduğu belirtilmektedir. Gürgentepe ilçesinde ilk tespitlere göre %60 ile 70 arası ürün kaybına neden olmuştur. Tüm ilçelerimizdeki zarar tespit çalışmalarını ve yapılması gerekenleri yakından takip ettiğimizi bildirir, Ordu'lu hemşerilerime geçmiş olsun dileklerimi sunarım." dedi.

"Büyük bir felaket"

Gürgentepe'deki dolu afetini TBMM gündemine taşıyan MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt; "Ordu ili Gürgentepe ilçesinde yağan dolu, özellikle fındık bahçelerinde büyük hasara sebep olmuştur. Yaklaşık yarım saat süren ve yumurta büyüklüğünde olan doluyla birlikte büyük bir felaket meydana gelmiştir. Bu konuda Tarım Bakanlığımızın afet kapsamında bir değerlendirme yapmasını rica ediyorum. Gürgentepe'de yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun." diye konuştu.

"Çok ciddi hasar var"

Dolu afetinin yaşandığı Gürgentepe ilçesine giderek mahalle muhtarlarıyla bir toplantı gerçekleştiren İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, şunları kaydetti; "Hasar tespit çalışmalarına hem il tarım müdürlüğümüzden hem de Gürgentepe ilçe tarım müdürlüğümüzden ekipler başladı. Çevre Şehircilik Müdürlüğü ve AFAD ekipleri de burada. Şuan bütün ekipler sahada çalışıyorlar. Çok ciddi hasar var. Fındık bahçelerinde ciddi zararlar var. Fındıklar hep yere geçmiş. Mısır, patates tarlalarında da zararlar gördük. Gürgentepe'nin 4 mahallesi ağırlıklı olmak üzere, toplam 8-10 mahallesinde zarar var. Tüm mahallelerde bu zarar yok. Çalışmaları yapıyoruz, tespit yapıldıktan sonra da zarar açıklanacak. Muhtarlarla toplantı yaptık. Ekipler muhtarlarla sahada çalışıyor."

"Çotanaklar hep yerde"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan ise; "Dolu olayı Gürgentepe'de fındığa ve meyvelere önemli oranda zarar verdi. Fındık çotanaklarını ve dallarını kopardı. Diğer meyve sebzelerde ciddi zararlar var. Bu yönde zararların olduğu yönünde açıklamalar yapıldı. Zarar gören üreticilerimizin tespiti anlamında bir çalışma yapılacak. Haziran ayının ortalarında böyle bir dolu yapmasını bir doğa olayı olarak görüyoruz. Araçlar bile zarar gördü. Vatandaşlarımız taleplerini kaymakamlığa, ziraat odaları ve ilçe tarım müdürlüklerine yaptı. Fındıkta kesin bir zarar var ama ne kadar olduğu belli değil. Araca zarar veren dolunun, fındığa zarar vermemesi mümkün değil. Fındıkta zarar var, çotanaklar yerde. Bundan sonra iklim değişikliklerini dolu, fırtına ve aşırı kuraklık olarak hissedeceğiz. Fındık doğdu, dalda, harmana gelir diye düşünemiyoruz. Çünkü fındığımız bir çok afet ve dolu olayıyla karşı karşıya kalabiliyor. Temennimiz daha kötü durumların olmaması." dedi.

"% 50'nin üzerinde hasar oluşmuş"

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça da; "İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Odası görevlileri şuan sahada hasar tespit çalışmaları yapıyor. Fındıkta çok büyük hasar var. Şuan % 50'nin üstünde hasar mevcut. Gürgentepe'deki mahallelerin yanı sıra Ulubey'deki Ohtamış mahallesi ve yukarılarında da hasar görüldü. Bu dolu afetinden dolayı fındık üreticileri çok etkilendi. Net hasar henüz belli değil. Yapılacak olan tespitlerden sonra belli olacak."

Ordu Hayat/Tevfik Kul-Yusuf Can Erişen

Alanya escort
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor