DOĞADA KATLİAM!

DOĞADA KATLİAM!
Bu içerik 0 kez okundu.

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ünye ve Fatsa arasında bulunan mahallelerde yaşanan doğa katliamlarını TBMM gündemine taşıyor.

Konuyla ilgili Meclis’e bir de soru önergesi sunan Dr. Mustafa Adıgüzel şunları belirtti:

“Bölgede zaten İngiliz ortaklı bir şirketin siyanürle işletilen altın madeni var. Bunun çevresinde insanların yaşam alanlarını, su kaynaklarını ve hatta oturdukları evleri direkt olarak etkileyen sondajlama faaliyetleri MTA tarafından köylüye de haber verilmeden yapılmaya başlanmıştır. Her sondaj alanına giden ayrı bir yol açılmak suretiyle uydudan da görüldüğü üzere ormanlar delik deşik edilmiştir.

Kayalar yuvarlanıyor!

Yol açılırken hoyratça davranıp oldukça yüksek eğimli arazide büyük kaya ve molozlar aşağıdaki ev ve bahçelerin üzerine yuvarlanmış durumdadır. Büyük bir kısmı da kenarda toprak ile karışık vaziyette ve ilk yağmurda aşağıdaki mahallelere yuvarlanacak pozisyonda bırakılmıştır. Kesilen ağaçlar için izin alınıp alınmadığı da belli değildir.

Ağaç katliamı!

Dahası da ağaçlar kontrolsüz bir şekilde mobilyalık kereste olarak götürülmekte hatta kütük masa yapılmak üzere kalın dilimler halinde belli bir amaca yönelik kesilmektedir. Bunun izinli olup olmadığı konusunda sorular da yanıtsız kalmaktadır.

Bu bölgedeki köyler içme ve kullanma sularını bu sondajın yapıldığı dağın yamaçlarından edinmektedir. Kaynaklarda sondaj sonrası suyun kirli beyaz aktığı görülmektedir.  200 hanenin doğru dürüst temiz su kaynağı kalmamıştır. Köyde yaklaşan fındık mevsimi ile artacak nüfus ve su ihtiyacı yeni sorunlara gebedir. 

Bu bölgede sondaj ile bir rezerv bulunsa dahi evlerin köylerin içinde altında herhangi bir işletme açılması kurulması fiziki olarak mümkün değilken böyle bir çalışma yapılması da ayrı bir sorudur. Köy insanları gencinden yaşlısına büyük infial içindedir. Bu akıl almaz girişimin bir an önce sonlandırılması gerekmektedir.” Haber merkezi 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!