"DAYANIŞMA RUHUNA ZARAR VEREBİLİR"

Bu içerik 0 kez okundu.

Bazı baroların, Türkiye Barolar Birliği’ni (TBB) Olağanüstü Genel Kurul toplantısına davet etmesi üzerine açıklamalarda bulunan Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, "Olağanüstü genel kurulun, sürecin normale döneceği uygun zaman ve şartlarda yapılması en büyük arzumuzdur." dedi.

Baroların olağanüstü kongre çağrısına Ordu'dan onay gelmedi

 

İstanbul, İzmir ve Ankara'nın aralarında bulunduğu 11 baronun talebi üzerine TBB'nin 1 ay içerisinde Olağanüstü Genel Kurul için tarih belirlemesi beklenirken, Başkan Poyraz ise bu sebeple kırılmalar yaşanabileceğini söyledi.

"Yasal zorunluluk"

'Ordu Barosu olarak demokrasiye inancımızı ve bağlılığımızı her zaman ve her fırsatta ortaya koymuş ve ispatlamış bir kurumuz' diyen Poyraz, "Baroların alacakları yönetim kurulu kararı uyarınca Türkiye Barolar Birliği’ni olağanüstü genel kurula çağırma hakları olduğu gibi, Türkiye Barolar Birliği’nin en az on baronun yönetim kurullarının yazılı talebi üzerine Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırması yasal zorunluluktur. Şüphesiz ki, hukuk, meslek, yönetim tarzı ve anlayışı gibi meselelerin konuşulup tartışılacağı ve karara bağlanacağı en üst mercii TBB genel kuruludur. Ancak yine bir gerçek vardır ki o da TBB Olağanüstü Genel Kurul’un seçimli yapılamayacağıdır." şeklinde konuştu.

"Genel kurul uygun zamanda yapılmalı"

Olağanüstü genel kurulun sürecin normale döndüğü zaman yapılması gerektiğini savunan Poyraz şunları söyledi; "Olağanüstü genel kurul çağrısı yapan tüm barolarımızın görüşlerine saygı duymakla birlikte, ülkemizin mali, idari, siyasi, askeri açıdan iç ve dış sorunlarla boğuştuğu, üstelik bu süreçte yıllardır kronik hale gelmiş hukuki sorunların tüm eksikliklerine ve eleştirilerimize rağmen nispeten düzeltildiği Yargı Reformunun ilk paketinden sonra, ikinci pakette olacağı belirtilen af/infaz indirimi, nafaka, çocuk teslimi gibi hayati öneme sahip konuların mesleki açıdan yakından takip edip, ilgilenilmesi, tüm emek ve mesainin bu konulara sarf edilmesi gerekirken, olağanüstü genel kurul çağrısının hak olmakla beraber konjonktürel olarak yerinde olmadığı, kırılma ve kavgaları körükleyeceği, birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuna zarar vereceği bu nedenle de TMK.2 ve 3.maddelerinde belirtilen iyi niyet ve dürüstlük kurallarına aykırı olduğu görüş ve kanaatindeyiz."

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!