DAHA YEŞİL ODÜ…

DAHA YEŞİL ODÜ…
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Üniversitesi yerleşkesinde bitki çeşitliliği ekolojik koşullara uygun farklı bitkilerin bulunduğu mini botanik bahçeler ile zenginleştirilecek.

Ordu Üniversitesi ve İtalya Urbino Üniversitesi arasında imzalanan protokol sonrası 1809 yılında kurulan ve birçok bitki çeşitliliğine ev sahipliği yapan UrbinoÜniveritesi Botanik Bahçesi’nde incelemelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu’da da mini botanik parklar oluşturma kararı aldı.

Yeşil alan kapasitesini son 4 yılda 7,5 kat artıran Ordu Üniversitesi, Urbino Üniversitesi Botanik Bahçesi’nde yapılan incelemeler sonucunda bölge iklimine uygun farklı bitki türlerinin de içerisinde bulunduğu mini botanik alanlar tesis edileceği belirtildi.

Üniversitemiz yerleşkesinde bulunan akçaağaç, selvi, dişbudak ve cennet ağacı gibi pek çok ağaç ve çiçek türünün Urbino Üniversitesi Botanik Bahçesi’nde yer alan birçok tür ile benzerlik gösterdiğini ifade eden Rektör Yarılgaç, “Yerleşkemizde de mikroklima diye adlandırdığımız belirli alanlarda özellikle Doğu ve Orta Karadeniz Bölgesi’nde yüzyıllardır yetişebilen tropik, sub-tropik ve ılıman iklim meyve türlerinin hemen hepsinin yer alabileceği mini botanik bahçe oluşturmayı planlamaktayız. Tıbbi aromatik bitkiler ve endemik bitkiler alanlarında ne tür çalışmalar yapılabileceği noktasında karşılıklı müzakerelerde bulunduğumuz Urbino Üniversitesi ile ortak çalışmalar başlatmayı ümit etmekteyiz.” Dedi. Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!