ÇİLEK YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

ÇİLEK YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
Bu içerik 0 kez okundu.

Son yıllarda Ordu'da üretimi artan çilekte geçtiğimiz yıl bin ton hedefine ulaştı. Ordu'nun ana ürünü olan fındığın yanında iyi bir ek getiri sağlayan çilek, yüzleri güldürdü.

 

Çilek üretiminin her geçen yıl arttığına dikkat çeken İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, 2018 yılında bin ton hedeflediklerini ve ulaştıklarını belirterek, 2019'daki hedeflerinin ise bin tonu geçmek olduğunu ifade etti.

"Önemli bir ek gelir"

İlimizdeki çilek üretimi hakkında açıklamalarda bulunan Yılmaz; “ Çilek üretimi, ilimizde ürün çeşitlendirilmesi konusunda İl Müdürlüğü olarak üzerinde durduğumuz önemli konularsan birisidir. Bu kapsamda; yaptığımız çalışmalar neticesinde çilek üretimi, ana ürünümüz olan fındığın yanında üreticilerimize önemli gelir kapısı haline gelmiştir.” dedi.

"Bin ton hedefine ulaştık"

2019 yılsonu itibari ile çilek üretiminde bin tonun üzerine çıkılacağını vurgulayan İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; “ İl Müdürlüğü olarak bundan 5 yıl önce çilek üretimi konusunda yoğun çalışmalar başlattık. Gerek Bakanlığımız gerekse yerel kaynaklardan sağlanan bütçeler ile birlikte üreticilerimize birçok destek verdik.  Uyguladığımız projeler ile birlikte çilek üretim alanlarını artırmayı başardık ve şuan ilimizde 400 da alanda çilek üretimi gerçekleştirilmektedir.Yapılan tüm bu çalışmalarımız sonucunda 2012 yılında 15 tona kadar gerileyen çilek üretiminde 2018 yılı sonu itibariyle hedefimiz olan bin tona ulaştık. Bu yılsonunda ise bin tonun üzerine çıkmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

"Uzun vade de hedef 2 bin ton"

Çilek üretimin alanlarının artırılacağının müjdesini veren Yılmaz; "İl Müdürlüğü olarak çilek üretimine yönelik desteklerimiz bundan sonrada devam edecek. Uygulayacağımız yeni projelerimiz ile birlikte yeni 60 dekar alanda daha çilek yetiştiriciliğini başlatacağız. İl Müdürlüğü olarak bu konudaki hedefimiz; kısa vade de bin 500 tona, orta vade de ise 2 bin tona ulaşmak. Ayrıca ilimizde üretilen çilekaroması ve lezzetiyle ön plana çıkmakta olup, pazar sıkıntısı da yaşanmamaktadır. Aynı zamanda, diğer illerden de talepler gelmektedir” diyerek sözlerini noktaladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR 1967 GELİYOR...
ORDUSPOR 1967 GELİYOR...
NİHAYET BÜYÜKŞEHİR OLDU!
NİHAYET BÜYÜKŞEHİR OLDU!