"ÇİLEK VE CEVİZ BAHÇELERİ OLUŞTURACAĞIZ"

Bu içerik 0 kez okundu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, "Ordu İli Tarımın Modernizasyonu Projesi" kapsamında 40 da alanda açıkta çilek bahçesi, 500 m² büyüklüğünde 7 adet çilek serası ve 200 alanda kapama ceviz bahçesi kurulacağını söyledi.

 

Modern çilek ve ceviz bahçeleri oluşturmak için kolları sıvadıklarını aktaran Yılmaz, amaçlarının üreticilerinin kazançlarını sağlamak ve fındığa ek gelir getirici üretim modellerini oluşturmak olduğunu dile getirdi.

"Çilek üretim miktarını artıracağız"

'Çilek üretimi, ilimizde ürün çeşitlendirilmesi konusunda önemle üzerinde durduğumuz konuların başında geliyor' diyen Yılmaz, şunları kaydetti; "Uyguladığımız projeler ile birlikte çilek üretim alanlarını artırmayı başardık ve şuan ilimizde 400 da alanda çilek üretimi gerçekleştirilmektedir. Yapılan tüm bu çalışmalarımız sonucunda geçtiğimiz yıllarda 15 tona kadar gerileyen çilek üretiminde, 2019 yılı sonu itibariyle hedefimiz olan 1000 tonun üzerine çıkacağız. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere İl Müdürlüğü olarak yaptığımız çalışmalar neticesinde çilek üretimi, ana ürünümüz olan fındığın yanında üreticilerimize önemli gelir kapısı haline geldi. Şimdi ise yine çilek üretim alanlarımızı artırmak amacıyla 40 da alanda açıkta çilek bahçesi ve her biri 500 m² büyüklüğünde 7 adet çilek serası tesis edeceğiz. Kurulacak olan yeni alanlarımızla birlikte çilek üretim miktarını daha da yukarı taşıyacağız."

"200 alanda ceviz bahçeleri kuracağız"

Ceviz yetiştiriciliğini artırmak için de önemli çalışmaların yapıldığını belirten İl Müdürü Yılmaz; "2017 yılında ceviz yetiştiriciliği konusunda önemli bir projeyi hayata geçirmiştik. Bu kapsamda, orta ve yüksek kesimde bulunan ilçelerimizde "Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi"ni uygulamış ve 365 da alanda kapama ceviz bahçeleri oluşturmuştuk. Yeni uygulayacağımız projemiz ile birlikte ise 200 alanda yeni kapama ceviz bahçeleri kuracağız. Böylelikle ilimizde ürün çeşitliliğini artıracak ve üreticimizin daha çok kazanmasını sağlayacağız. Ayrıca bu modern bahçeler üreticilerimize örnek olacak ve yol gösterecek." dedi.

Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU İÇİN VARSA YOKSA LADİK!
ALTINORDU İÇİN VARSA YOKSA LADİK!
KADIN FUTBOLCULAR 9 KASIM'DA SAHADA
KADIN FUTBOLCULAR 9 KASIM'DA SAHADA