ÇİLEK, ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

ÇİLEK, ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu'da fındığa ek gelir getirmesi amacıyla üretimine başlanan ve geçen yıl bin tonu geçen çilekte yeni sezonda hasat sürüyor. Arazisi uygun olan vatandaşların diktiği çilek, üreticiye önemli bir ekonomik getiri sağlıyor.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu'da çilek üretiminin her geçen yıl arttığını belirterek, bu yıl da çilek rekoltesinin bin tonu geçeceğini dile getirdi.

"Gelir kapısı oldu"

Ordu'da çilek hasat sezonunun başladığını aktaran Soydan; "Özellikle Kayabaşı, Perşembe, Altınordu, Yokuşdibi'nde çilek üretiliyor. Üreticilerimiz için önemli bir gelir kapısı. Çilek üretimi her geçen yıl artıyor. İyi de bir pazarı var. Üreticilerimiz de bu durumdan memnun. Üretim artık bin tonu geçti. Üreticilerimiz şuanda ana ürünümüz fındığın yanında ek gelir olarak çilek üretimini sürdürüyor. Özellikle bugünlerde havaların da sıcak gitmesiyle çilekte önemli bir verim artışı var." dedi.

Ordu'da özellikle sahil ve orta kesimlerde çilek üretimi yapılabildiğini kaydeden Arslan Soydan, yörede üretilen çileğin aroma yönünden de tercih edildiğini ifade etti.

Çileğin, fındığın yanında üreticisine ilave ek gelir sağladığının altını çizen Soydan, imkanı olanlara çilek üretmeleri tavsiyesinde bulundu.

"Arazisi müsait olanlar diksin"

Arazisi uygun olan vatandaşların çilek dikimi yapabileceğini aktaran Soydan; "Çilek üretiminde rakım önemli. Özellikle en az 400-500 rakım olan arazilerde üreticilerin çilek dikmesi uygun. Arazi müsaitse, sulama varsa üreticilerimiz çilek dikebilir. Bu aylarda fındığın yanında çilekten alınan bir ek gelir üreticilerimiz için önemli."

Soydan, hem İl Tarım ve Orman Müdürlüğü hem de ziraat odalarının Pazar  sorunu olmayan çilek üretiminin artması için üreticilere gerekli bilgilendirmeleri de yaptığını dile getirdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!