"ÇİLEK, ÖNEMLİ BİR GELİR KAPISI"

Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu'da çilek hasadının oldukça verimli geçtiğini belirterek, "Çilek üretimimiz git gide artıyor. Amacımız 2 bin ton çilek üretmek." dedi.

 

Ordu'nun çilek üretimine önem verdiğini ve dikim alanlarının git gide arttığını söyleyen Soydan, çileğin fındığın yanında özellikle bu aylarda önemli bir gelir kapısı olduğunu dile getirdi.

 

"Ordu çileğine talep çok"

Çileğe olan talep karşısında üreticilerin memnun olduklarını söyleyen Soydan; "Çilekte verim artışı var. Yani önceki yıllara göre üreticilerimiz hem çilek alanlarını dikim olarak çoğalttılar hem de tüketim olarak da vatandaşların artık Ordu çileğine bir talebi var. Pazarlarda, marketlerde bunları görüyoruz. Çileğimiz hem lezzetli ve daha doğal. Direkt güneş ısısında olan sera dışında olan bir çilek. Onun şuanda piyasaya tamamı indi. Ama çileklerde üretim, verim devam ediyor. Verim önümüzdeki aylarda da devam edecek. Çilek, cins olarak verimi devam eden çileklerden. Şuanda talep var, o yüzden üretici oldukça memnun." dedi.

 

"Hedef 2 bin ton"

Çilekte dikim alanlarının arttığına dikkat çeken Arslan Soydan, şunları kaydetti; "Yaklaşık bin ton civarlarında bir üretim var. Bu üretimle her yıl hem piyasadaki pazarını bulduğu zaman hem de üretici elinden mahsulü çıkardığı zaman verim artacaktır. Dikim alanları da artıyor. Amaç bunu 2 bin tonlara çıkarabilmektir. Ben buradan il müdürümüzü kutlamak istiyorum. Çileğin en azından üretiminin artmasında, üreticilerin de dikim alanlarını çoğaltmasında tarım müdürümüzün önemli katkıları var. Çilek yıllardır ilimizde üretilen bir üründü. Belli bir dönem verim düşüklüğü oldu. Ama son birkaç yıldır hem verim arttı hem de dikim alanları çoğaldı. Üreticilerin önemli bir talebi var. Çilek, fındığın yanında bu aylarda önemli bir gelir kapısı haline geldi."

 

"Dikim alanları artıyor"

Üreticilerin daha çok cins çilek diktiğini hatırlatan Soydan; "Kabadüz-Yokuşdibi, Perşembe 600–700 rakımlı yüksek yerlerinde çilek üretimi daha önce de vardı. Şuan tekrar bu cins çileklerden dikimler oldu. Üreticilerimiz şuan da yıldan yıla dikim alanlarını arttırıyor." diye konuştu.

 

Ordu Hayat/Gözde Özgür (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR