“Çalışan açlığa mahkum edildi”

“Çalışan açlığa mahkum edildi”
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Türkiye kamu Sen Ordu İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Ordu İl Başkanı Fatih Galender Zengin, gazetemize 2019 yılı Ağustos ayı asgari geçim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının 3.284,43 TL, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin ise 6.718,59 Lira olarak hesaplandığını belirten Zengin,  “Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,11 oranında azaldığını göstermektedir. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %1,16 oranında artmış ve 2.540,73 Lira olarak hesaplanmıştır. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %62,27’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %37,73’ü kalmıştır. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ağustos 2019 maaşından geriye yalnızca 1.514,54 TL kalmıştır” dedi.

Yüzde 3-4’lük zam artışlarıyla bu açğın kapatılmasının mümkün olmadığını da belirten Zengin, “Yaşanan toplu sözleşme rezaletinden sonra ümitlerini 2 sene daha öteleyen kamu çalışanlarının maaşları gittikçe erimektedir. 2020 yılı için %4+4, 2021 için de %3+3 zammı reva görenler yaşanan bu ekonomik gelişmeler karşısında kamu çalışanlarını bir kez daha kaybetmeye mahkum etmişlerdir. Kamu çalışanları okul masraflarını ve yaklaşan kış aylarıyla birlikte artacak giderlerin nasıl karşılayacağını kara kara düşünmektedir. Yetkili sendikalar bu tablo karşısında seyirci konumuna düşmüştür. Bir ay boyunca masada hiçbir gayret sarf etmeyenleri kamu çalışanları da görmektedir” diye konuştu. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!