"BUNLAR HAK HUKUK TANIMIYOR"

Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Fatsa'daki altın madeninin olduğu yere gidip mahallelere giden yolun işgal edilmesine tepki göstererek, "Bu yolu hukuksuz bir şekilde kapatan,  ormanı hukuksuz bir şekilde kıran, doğaya zarar veren bu illeti buradan kaldırana kadar mücadelemiz devam edecek." dedi.

Adıgüzel'den altın madenine tepki:

Fatsa Bahçeler Mahallesi'nde vatandaşların altın madeninden dertli olduğunu aktaran Adıgüzel, ormanı yakanlara soruşturma açmayan savcının, madenin suya zarar verdiğini kanıtlayan çevre derneği, üniversite hocası ve haberin yayınlandığı gazeteye soruşturma açtığını söyledi.

"Bu yolu sadece maden mi kullanıyor?"

Altın madeninin izinsiz olarak madeni kırdığını belirten Adıgüzel; "Fatsa Bahçeler Mahallesi'ndeki altın madeni, vatandaşların yerlerini ve köyler arasındaki yolu işgal etmiş durumdalar. Ormandan izin almadan ormanı da kırmaya başlamışlar. Bunlar hiç hak, hukuk tanımıyor. 1 ay önce bu bölgede ormanlık alanda yangın çıkmıştı. Bunun sabotaj olduğunu söylemiştim. Çünkü altın madeninin ilerleyeceği tek alan orman kaldı. Savcılığa suç duyurusunda bulundum ama herhangi bir işlem yok. Bu yolu sadece maden mi kullanabiliyor? Köyün insanı Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşı değil mi? Bu yolu hukuksuz bir şekilde kapatan,  ormanı hukuksuz bir şekilde kıran, doğaya zarar veren bu illeti buradan kaldırana kadar mücadelemiz devam edecek." dedi.

"Suyu, toprağı zehirliyor"

Adıgüzel, sözlerine şöyle devam etti; "Ordu Çevre Derneği, üniversite hocalarıyla çalışarak altın madeninin buraya ne kadar zarar verdiğini ispat etmek için analiz yaptılar. Elekçi ırmağını zehirliyorsunuz dediğimizde suya karışmıyor diyorlardı. Kurşunda 20 kat, kadmiyumda 10 kat fazlalık söz konusu. Bu toprağı zehirliyorlar. Vatan toprağını yakanlara soruşturma açmayan savcı, altın madeni, çevre derneği, üniversite hocası ve haberi yayınlayan gazeteyi mahkemeye verdikten sonra soruşturma açtı. Yunanlılar, İzmir'den kaçarken İzmir'i yakmışlardı. İzmir'i yakan yunanlılarla burayı yakanlar arasında ne fark var? Bu ülkeye sahip çıkacaksanız, burayı ekip diken halka sahip çıkacaksınız. Yolu kapatılan halk adına tavır almak yerine firma tarafına tavır alıyorlar. Asker benim kardeşim, vergiyi de ben ödüyorum. Ama güvenlik güçleri firmaya göre tavır alıyor. Altın (siyanür) belasından bu Fatsa'yı kurtaracağız. Altın madeni 2 bin dönüm. Burayı 4 bin dönüme çıkaracaklar. Fatsalılar, sizi deniz ile siyanür arasına sıkıştıracaklar. Çepeçevre arkanızı siyanür havuzlarıyla sarıyorlar. Siyanür, sadece altını çöktürmüyor, topraktaki bütün ağır metalleri çöktürüyor. Onların sularını da Elekçi Irmağı'na boşaltıyorlar. Fatsa'nın arkasını hilal şeklinde çeviriyorlar. Buna herkes itiraz etmeli. Bununla ilgili önergeler verdim."

"Devlet 150 kat zararda"

Adıgüzel, son olarak şunları kaydetti; "Fatsa altın madenini yılda devlete kazandırdığı 2 milyon dolar. Sadece bu bölgeden yetişen 107 bin ton fındığın ülkemize katkısı 300 milyon dolar. Bu altın madeninin Türkiye'ye verdiği 2 milyon doların tam 150 katını burası fındıktan alıyor."

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı