Bugün, Mayıs Yedisi!

Bugün, Mayıs Yedisi!
Bu içerik 0 kez okundu.

Kutlama yasaklı bu günde, dilekler yeniden normalleşme için

Ordu'da "Bahar şenliği" olarak kutlanan ve halkın "Mayıs yedisi" diye adlandırdığı geleneksel kutlamalar da koronovirüs kısıtlamasına takıldı.

Bir inanışa göre Hazreti Hızır ile İlyas'ın birbirleriyle dalgaların kırılarak denizin karaya temas ettiği noktada buluştuğu gün olarak bilinen ve her yıl 20 Mayıs tarihinde kutlanan 'Mayıs Yedisi' etkinlikleri, ilk kez yapılamayacak. Nedeni de koronovirüs salgını.

Eğer koronovirüs salgınının getirdiği kısıtlamalar olmasa, bugün sahil ve deniz kenarları, çoğu yüksek ilçe ve mahallelerden gelen on binlerce insanı ağırlayacaktı.

Seyyar satıcılar sahil bandında, vatandaşları 7 dalgadan geçirecek tekne ve motorlar da iskelelerde yerini alacaktı. Yaşlılar ve çocuklar ayaklarını denize sokup dilek tutacak, kimi de sıkıntılarından arınmak, dileklerinin yerine gelmesi için 7 dalgadan geçecekti. Bu yıl bunların hiç biri olamayacak.

Kaymakamlıktan yasaklama

Altınordu Kaymakamlığından yapılan açıklamada da, Bölgemizde baharın gelişinin habercisi olarak kabul edilen ve halkımız tarafından 20 Mayıs tarihinde kutlanan 'Mayıs Yedisi' şenliklerinin kutlanmasına, Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında izin verilmeyeceği bildirildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla halkımızın çeşitli etkinliklerle bir araya geleceği ve hastalığın bulaşma riskini artıracağı değerlendirilen Mayıs Yedisi Şenliklerinin bu yıl ilimizde kutlanması uygun görülmemiştir.

İlgililerin ve vatandaşlarımızın, halk ve toplum sağlığı açısından gereken hassasiyeti göstermelerini önemle rica ederiz.”

Bu Mayıs Yedisi’nde seyyarlar tezgah açamayacak, gökyüzünde uçurtmalar görünmeyecek, motorlar maviliklere yol almayacak. Ama ayakları denize sokmanın sakıncası yok.

Kadim bir gelenek

Geçmişi Oğuz Türkleri'ne dayandığı ifade edilen "Mayıs Yedisi" geleneğinin adını, 20 Mayıs'ın Rumi takvime göre Mayısın 7'sine denk gelmesinden aldığı belirtiliyor. Karadeniz'in bazı bölgelerinde sürdürülen geleneğe göre, hayvanlar, kıyı kesiminde akarsuyla denizin birleştiği yerde, iç kesimlerde ise ırmaklarda yıkanıyor. Geleneğe göre hayvanları özellikle deniz suyu, denize ulaşılamıyorsa ırmak suyu ile yıkamanın, yaylalara çıkmadan önce onlara sağlık, güç ve enerji vereceğine inanılıyor. Bu uygulamanın aynı zamanda, yaz aylarını yaylalarda geçirecekler için sonbahara kadar denizle bir vedalaşma anlamına geldiği de belirtiliyor. Gözde Özgür/Ordu Hayat

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!