"BU ŞEHİRDE BİZİM DE YAŞAMA HAKKIMIZ VAR"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Engelliler Platformu üyeleri, dün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Köprübaşı Meydanı'nda bir araya gelerek basın açıklaması yapıp, Ordu Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüdüler.

 

Yaklaşık 30 engelli ve yakınları dün Köprübaşı Meydanı'nda buluştu. Ordu Engelliler Platformu yöneticisi Cemile Gündüz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün kutlanacak bir şeyi olmadığını söyledi.

"Engellileri yok sayıyorlar"

Ordu ilinde engelli sorunlarının çözümü üzerine ciddi çalışmalar yapılmamaktadır' diyen Gündüz, şunları kaydetti; "Ordu ilinde yaklaşık 86.000 ile 90.000 arası engelli olduğu tahmin edilmektedir.Sayının net olmaması,bu konuda devletin ilgili kurumlarının ve engelli sivil toplum örgütlerinin ciddi bir çalışma yapmamasından kaynaklanmaktadır. Var olan kanunların eksikliği bir tarafa, olanların yöneticiler ve idareciler tarafından uygulanmaması tam anlamıyla engellileri yok saymaktır. Yıllardır yürütülen yardım,sadaka kültürü üzerinden yürüyen engelli politikaları olumlu sonuç vermemiştir. İşte bu nedenle engellilerin kendi sorunlarına sahip çıkması ve  dilenen değil haklarını almaya zorlayan bireyler olması gerekmektedir."

"İnsanlık suçu işliyorsunuz!"

Tüm Türkiye de olduğu gibi Ordu ilindeki engellilerin, eğitim, sağlık, istihdam, ulaşım ve sosyal yaşama katılabilmeleri için önlerinde bir çok engel olduğunu aktaran Gündüz; "Kaldırım işgalleri,ulaşım araçları, hastanelerin yetersiz olması,okulların kapsamlı olmayışı,resmi kurum ve kuruluşları gibi,özel iş yerlerinin de ulaşılabilirliği çok basit çabalarla düzeltilebilir olmasına rağmen ciddiye alınmamaktadır. Bu nedenle Ordu ilinde bir çok engelli ya sosyal yaşama dahil olamamakta, ya da çok üstün çabalar göstererek o sosyal yaşamın içinde yer edinebilmektedir. İşgal ettiğiniz her kaldırımda, yer vermediğiniz her hastane asansöründe, içine giremediğimiz her binada, bizi dahil etmediğiniz her alanda engellileri yok sayarak insanlık suçu işlemektesiniz." dedi.

Engelliler, basın açıklamasının ardından Köprübaşı Meydanı'ndan Ordu Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüdüler.

Ordu Hayat/Tevfik Kul

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor