"BOŞA AKAN PARALARI SAĞLIĞA HARCAYIN"

Bu içerik 0 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Türkiye'de çok sayıda vatandaşın kullanmak zorunda olduğu ilaçları geri ödeme kapsamında olmadığı için alamadığını belirterek, Cumhurbaşkanlığına 20 milyon liradan 4 tane mercedes alınacağına bu paraların sağlığa harcanması gerektiğini söyledi.

 

Afrika ülkelerinde bile ilaçların geri ödemesi olduğuna dikkat çeken Adıgüzel, 'Vatandaş kendi başının çaresine bakacaksa bu Sağlık Bakanı ne iş yapar?' diye sordu.

"Vatandaş ilacını alamıyor"

'Bazı ilaçların geri ödemesi meselesinde özellikle devlet hastanesi ve özel hastanelerindeki doktorlar ilaç yazamayacak raporları çıkamayacak hale sokuluyor' diyen Adıgüzel, şu açıklamalarda bulundu;

"Bunları da şehir hastanesinde doktorların yetkisine vermişler. Birde sırf işin finansman boyutunu da düşünüyoruz, bu hizmetin ne kadar geliri ne kadar gideri olur noktasına bakıldığı için. Mesela bir Oneptus diye bir ilaç var şuan da Türkiye gündeminde birinci sırada. Bununla ilgili imza kampanyaları düzenleniyor. Kalp yetmezliğinde kullanılan bir ilaç, bu ilacın kalp yetmezliğinde faydası ispat edilmiş. %20 daha sağ kalım ve hastane yatışlarını daha kısaltıyor. Aslında hastane yatışları kısalttığı ve başka tedavilerde engellediği için bir yandan devletinde bu işten kazanımı var. Fiyatı şuanda 400 lira ama bunu geri ödeme kapsamına aldığı zaman diğer ilaçlardaki gibi anlaşmalara aldıklarında daha aşağı bir fiyata alınabiliyor. Ben bunun hesabını yaptım, aşağı yukarı devlete maliyeti 50 milyon lira."

"Sağlık Bakanı ne iş yapar?"

Boşa akan paraların hiç olmazsa sağlığa aktarılması gerektiğinin altını çizen Mustafa Adıgüzel; "Bakıyoruz, Cumhurbaşkanı daha geçen 4 tane mercedes aldı tanesi 20 milyon civarında. Bu fiyattan ülkenin 20 senelik ilaç masrafını karşılarsın. 400-500 milyon dolara uçak aldı. Bir baktım ülkenin 40 yıllık ilaç ihtiyacını karşılıyor. Çocuk tecavüzcüsü vakıfa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bir önceki dönemde aktarılan para 30 milyon, yani 1 yıllık ihtiyacını neredeyse karşılıyor. Bu memlekette o kadar çok boşa akan paralar ve finansmanlar var ki siz burada vatandaşın bir ilacını ödemiyorsunuz. Avrupa Birliği'nin bütün ülkeleri bu ilacı vatandaşına ödüyor, Afrika ülkelerinde dahi ödeniyor ve Türkiye'de ödenmiyor. Yani bu fiyat konusunda değilse yaptığınız boşa harcamaları engelleyin. Vatandaşın sağlığı ile ilgili çok ciddi bir kalp yetmezliği açısından bahsediyorum. Yazık, şimdi birçok kalem finansman gözetilerek vatandaşa fatura ediliyor, o da gidip cebinden almak zorunda kalıyor. Ben şimdi milletvekili olarak bu ilacın tanıtımını falan yapmıyorum. Beni günde 3-4 kişi aradığı için bu ilaç neden ödenmiyor diye o yüzden bunu dile getiriyorum. Bunun gibi bir sürü ilaçlar var. Vatandaşın şimdi hastane masrafını ödettir, ilaç masrafını ödettir o zaman bende diyorum ki vatandaş kendi işini çözecekse siz ne iş yaparsınız? Vatandaş kendi başının çaresine bakacaksa bu Sağlık Bakanı ne iş yapar. Sağlık Bakanı şehir hastanelerinde bu işleri oraya yönlendirirken bütün önlemleri, mevzuatını, uygulamalarını bu şekilde yönlendirirken bir yandan da kendi uhtesine Ankara'daki bazı arsaları alarak o da kendi geleceğine bakıyor. Dolayısıyla bu alışverişe vatandaşın beynini çelmek lazım. Bu alışverişin biraz dışına çıkmak lazım. Sağlığı öncelikli yapmak lazım." dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!