istanbul escort

BİZ BU FİLMİ İZLEMİŞTİK!

BİZ BU FİLMİ İZLEMİŞTİK!
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu’da yapılan fındık çalıştayından da bildik sorunlar ve sonuç bildirgesi çıktı. Bu sorunlar ve çözüm önerileri ilk kez 84 yıl önce toplanan 1. Fındık Şurası’nda da dile getirilmişti.

Ordu'da 11-12 Nisan'da gerçekleştirilen ve değerlendirme toplantısına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de katıldığı çalıştaya ilişkin sonuç bildirgesinde, Alan bazlı verilen desteklerin yerine fındık bahçelerinin gençleştirilmesi, standart bahçelerin tesisi, verim ve kalitenin artırılması, toprak ve çevrenin korunması, çiftçinin örgütlenmesi, fındığın örgütler vasıtasıyla pazarlanması gibi şartları yerine getirecek gerçek üreticilere tatminkar yeni destekleme sistemine geçilmesi yer aldı.

“Herkes kazanacak!”

Türkiye’de ilk kez 1935 yılında M. Kemal Atatürk’ün talimatı ile toplanan Fındık Şurası’nda da benzer kararlar alınmıştı. Dönemin Ekonomi Bakanı Celal Bayar da açış konuşmasında bugünkü sorunlara işaret ederek, üretici ve tüccarın korunmasına vurgu yaparak şöyle demişti;

“Memleketimizin evlatlarının ve hakiki tüccar sınıfının bu vaziyeti ne kadar elem ile karşılaşmakta olduklarını hepimiz biliyoruz. Bu kötü ananede devam etmek isteyecekler artık bu memlekette yaşamak imkanını bulamayacaklardır. Müstahsilin teşkilatlanması demek, ihracatçı tüccar sayısının azalması demek değildir. Bilakis memleketimizde milli şuura sadık bir ihracatçı sınıfının artması hedeflerimizden ve en büyük ihtiyaçlarımızdan biridir. Sözlerimizi hulasa edeyim: Hedefimizin ve toplanmamızın hedefi, rasyonel çalışma yollarını beraberce tetkik etmek ve böyle bir çalışmaya engel olan müşkülleri ve noksanları tespit etmektir. Düşüncelerimiz ve endişelerimiz asla bir cepheli değildir. Müstahsili de tüccarı da ayni alaka ve muhabbetle göz önünde tutacağız ve ayrı olan menfaatlerini en iyi temin eder şekil ve şeraiti arayacağız.”

Üretici örgütleri

Son fındık çalıştayında üreticinin örgütlenmesi ve borsa da şu ifadelerle yer aldı;

“Bu nedenle arazi bankacılığı sistemi kurulmalı, sözleşmeli üretim ve arazi kiralaması uygulaması yaygınlaştırılmalı, üretici örgütleri aktif hale getirilmelidir. Fındık Ar-Ge projelerinin yaygınlaştırılması ve etkinleştirilmesi için finansal ve mevzuat açısından kamu desteğinin ve kamu-özel iş birliğinin artırılması gerekmektedir. Lisanslı depoculuk kapasitesinin artırılması, yaygınlaştırılması ve ürün ihtisas borsasının aktif hale getirilmesi zorunludur.”

84 yıl sonra

Ordu’daki Fındık Çalıştayının sonuç bildirgesinde vurgu yapılan bir önemli konu da 84 yıl önce olduğu gibi üretici kooperatiflerinin önemiydi. Bu bildirgede Fiskobirlik işaret edilerek, güçlendirilmesine dikkat ç ekildi.

84 yıl önceki Fındık Şurası’nda ise fındık için üretici kooperatifi kurulmasına karar verilmiş, 3 yıl sonra da Fiskobirlik kurulmuştu.

Atatürk’ün talimatıyla

Mustafa Kemal Atatürk, 1 Kasım 1937 tarihinde TBMM’ni açış konuşmasında; “Önümüzdeki yıl içinde, fındık başta olmak üzere diğer belli başlı ürünlerimizi de ilgilendiren birlikler kurulmalıdır.” direktifini verir.

İlk Fındık Şurası’ndan 3 yıl sonra da 28 Temmuz 1938 tarihinde Giresun’da Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) kurulur.

Türkiye’de ilk fındık şurasının yapıldığı 1935 yılında 67 bin ton fındık üretilirken, bugün 600 bin ton civarında üretim yapılıyor.

84 yıldır her şey değişiyor ancak tek değişmeyen ise üreticinin sorunları. Gözde Özgür/Yusuf Can Erişen (Ordu Hayat)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
4 AYDIR MAAŞLARINI ALAMADILAR!
4 AYDIR MAAŞLARINI ALAMADILAR!
2.AMATÖRDE PLAY-OFF ZAMANI
2.AMATÖRDE PLAY-OFF ZAMANI