istanbul escort

"BİNA YAPARKEN 'DEPREM' RİSKİ DÜŞÜNÜLMELİ"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, Ordu'da deprem riskine karşı inşaat yapılırken zemin iyileştirme ve zemine göre statik projelerinin hazırlanması gerektiğini söyledi.

 

Daha önce Erzurum, Tokat gibi illerde meydana gelen depremleri hisseden Ordu'da deprem riskini ve dikkat edilmesi gereken yerleri Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş açıkladı.

Ordu'nun sahil kesimlerinin 3. derece deprem bölgesinde yer aldığını belirten Eriş, yüksek rakımlı ilçelerin ise 2. deprem bölgesinde yer aldığını kaydetti.

"Afet yönetmelikleri değişti"

Eriş; "Aktif bir deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde çok kısa denebilecek zaman aralıkları içerisinde yıkıcı depremler meydana gelmiştir. Bu yıkıcı depremler eski çağlardan beri büyük coğrafi değişikliklere ve zararlara sebep olmuştur. Özellikle son yüzyıl içerisinde meydana gelen yıkıcı depremlerden sonra yapı inşasına çeşitli kurallar getirilmeye çalışılmış ve bunlar afet yönetmelikleri şeklinde ortaya konulmuştur. Teknoloji geliştikçe ve depremlerden dolayı meydana gelen can ve mal kayıpları arttıkça bu yönetmelikler değiştirilmiştir." dedi.

"Riskli alanlarda dikkatli olunmalı"

Ordu'da belli yerlerde inşaat yaparken dikkat edilmesi gerektiğini savunan Eriş, "Türkiye geneline bakacak olursak Ordu ilimiz merkez Altınordu, Ünye, Fatsa, Perşembe,Gülyalı ilçeleri 3. Derece deprem bölgesi, Ulubey ve diğer yüksek rakımdaki ilçelerimiz 2. Deprem bölgesi sınırlarında kalmaktadır. Altınordu  merkez ilçemizi biraz daha irdelemek gerekirse; Ordu-Giresun karayolunun deniz tarafında kalan alanlar kum zemin yapısına sahip olduğu için sıvılaşma riskinden dolayı dikkat edilmesi gerekmektedir. Yine Şahincili, Bucak mahallelerinin üst kesimlerinde eğimli alanların kil zeminlerinde şişme potansiyelleri mevcudiyetinden dolayı dikkat edilmesi ve Selimiye, Zaferi Milli, Nizamettin, Kirazlimanı mahallelerinin üst kısımlarındaki yamaç alanlarda  moloz zemin mevcudiyetinden dolayı toprak kayma riski bulunmakta olup bu alanlarda inşaat yapılırken zemin iyileştirme ve zemine göre statik projelerinin hazırlanması önem arz etmektedir." diye konuştu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA HEDEF TUTTU
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!
BU BAŞARI KARATAŞ VE EKİBİNİN!