"BEYAZ EŞYA SATIŞLARI DA FINDIĞA ENDEKSLİ"

Bu içerik 0 kez okundu.

Altınordu ilçesinde bir firmada beyaz eşyacı satış yöneticisi olan Habil Günindi, son dönemde vatandaşların beyaz eşyaya olan ilgisinden, fiyat artışlarına ve ekonomik dalgalanmanın fiyata yansımasına kadar birçok konuya değindi.

Fındığın Ordu ekonomisi için çok önemli olmasıyla beraber beyaz eşya sektörü için de önemli olduğunu söyleyen Günindi, fındık fiyatlarının geri çekilmesinin satışları etkileyebildiğini dile getirdi.

 

Beyaz eşya satışlarına ekonomik dalgalanmanın etkisi ne oranda oldu?

 

Habil Günindi: Beyaz eşya satışlarımızda ekonomik dalgalanmanın etkisi tabi ki oldu. Piyasa şuan daha sakin, Dolar ve Euro’nun çıkması bizi etkiledi. Tabi bölgesel olarak da fındık işin içine girince, fındık fiyatlarının geri çekilmesi ve Ordu fındık ile geçinen bir yer olduğu için satışlarımıza da bu dalgalanma yansıdı.

 

Beyaz eşya fiyatlarında artış var mı?

Habil Günindi: Geçen seneye göre ürünlerde fiyat artışı oldu. Hemen hemen %20 fark etti. Yaz ayları tabi ki bizim sezonumuz, çünkü düğün sezonu, bundan dolayı daha hareketli oluyor ama kışa doğru sakinliyor. Kış sezonun sakin geçmesinin nedeni ihtiyaç sahipleri ürün alıyor, makinesi bozulmuştur almak zorunda olduğu için gelip alıyor. Bunların yanında gurbetçilerin Ordu’ya gelmesi özellikle işlerimizde hareketlenme oluyor.

 

Düğün sezonlarında işler nasıl oluyor?

Habil Günindi: Bu sene düğün sezonunda işlerimiz azalma oldu. Çünkü ekonomik dalgalanmadan dolayı vatandaş bir sonraki senelere düğünlerini ertelediler, çok fazla düğün yapılmadı zaten bu sene bundan dolayı satışlarımızda azalma oldu.  Geçen sene düğün sezonu daha iyiydi, ondan önceki sene daha iyiydi.

 

Fındığın, beyaz eşya satışlarında önemi var mı?

Habil Günindi: Fındık fiyatı okulların başlangıcında geri çekildi. Üretici 17-18 liraya satacaktı fındığını 14.50 liraya vermesi gerekiyor. Arada 3-3.5 liralık kayıp oluşuyor. O para üreticinin elinde olsa bulaşık makinesi arızalıysa yenisini alacaktı. Ama şimdi yaptırmanın peşine gidiyor, tamirata yöneliyorlar.

 

Vatandaş, ekonomik darlık da varken, beyaz eşyalarını yeni mi alıyor, yoksa tamir mi yaptırıyor?

Habil Günindi: Vatandaşların alım gücü ekonomik kriz ve fındık fiyatını düşürülmesinden dolayı düştü. Yeni ürün almak yerine, son iki yıldır ürünlerini tamir ettirmeye yöneliyorlar. Ortalama bir çamaşır makinesi 2.500–3.500 civarında ama müşteri bozulan ürününü ucuza yaptırabiliyor ve o yılı kurtarabiliyor.

 

Ordu Hayat/Samet Sezer-Yusuf Can Erişen (Özel Röportaj)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU İÇİN VARSA YOKSA LADİK!
ALTINORDU İÇİN VARSA YOKSA LADİK!
KADIN FUTBOLCULAR 9 KASIM'DA SAHADA
KADIN FUTBOLCULAR 9 KASIM'DA SAHADA