BELDE EVLER YIKILIYOR!

BELDE EVLER YIKILIYOR!
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi, hukuk süreci tamamlanmamasına rağmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “o binalar hala yıkılmadı mı?” diye sorduğu Belde Evler’de yıkım, dün apar-topar başladı.

İntaya – Köksal İnşaat – Özmen İnşaat ortaklığı ile yapılan Belde Evler için alınan yıkım kararı dün uygulanmaya konuldu. Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve iş makinaları ile sabah saatlerinde inşaat alanına gelerek yıkımı uygulamak istedi. Olay yerinde polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Proje ortakları ve avukatları Belde Evler'in yıkılmasının yanlış olduğunu belirtirken, belediye yetkilileri ise yıkımın gerçekleşeceğini kaydetti. İntaya – Köksal İnşaat – Özmen İnşaat ortaklığı avukatı, kendilerine yıkımla alakalı mahkeme kararı gelmediğini belirttiler. Yıkım öncesinde ve sırasında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp ve belediye ekipleri de hazır bulundu.

İtirazlara rağmen, çevik kuvvet, barikatlarla Belde Evler'in önüne kapattı ve 5 iş makinasıyla yıkım başladı.

Cumhurbaşkanı sormuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin bazı milletvekilleriyle bir araya geldiği istişare toplantısında sorduğu Ordu'da Kirazlimanı Mahallesi'ndeki kumsal üzerinde inşa edilen 3 bloklu gökdelen için mahkemeden yıkım kararı çıktı.Karar üzerine Ordu Büyükşehir Belediyesi ekipleri bu sabah mahkemenin kararını konsorsiyum şirketine tebliğ etti. Tebliğin ardından yıkım için iş makineleri alana geldi.

Toplamda 4 ağır iş makinesinin çalışmalara zeminden başladığı alanda binalar kolonlarından yıkılmaya başlandı.

“Yanlış başlayan bir iş!”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, kararı; “yanlış başlayan bir iş doğru bitmiştir” diye değerlendirerek, şunları söyledi;

“Planlama esas tekniği, kamu yararı olmayan, görüntü kirliğine neden olan ve güzel Ordumuza yakışmayan Belde Evler'inyıkımına başladık. Hayırlı olsun. Karar 6 Şubat'ta verilmekle beraber belediyemize 10 Şubat'ta tebliğ edilmiştir. 11 Şubat'ta da gereğini yerine getiriyoruz. Yanlış başlayan bir iş doğru bitmiştir. Ordu halkının anayasal hakları, hak ve hukukunun üstünlüğü temel ilkemizdir. Daha önce de belirttiğim gibi bizdeyanlışa yer yok. Ordumuz bu güzel bir başlangıç olur. Ordumuzun daha güzelleşmesi ve geleceği dönük daha yaşanabilir bir Ordu olması için elimizden geleni yapıyoruz.”

“Hukuki mi, siyasi mi?”

Belediye Meclisi’nin ana gündem maddesi de bu yıkım kararıydı. CHP Belediye Meclis Üyesi Av. Onur Çam, Başkan Güler’e kararın hukuki mi, siyasi mi, olduğunu sordu. Çam, şunları söyledi;

“Belde Evler'deki hukuki durumun açıklanması gerekir. Ne durumdadır? Yıkım işlemine hukuk dışında siyasi bir kararlar mı başlanmıştır? Yıkım işleminin usulü göz önüne alındığında bu imar aykırılıkları giderilmek için mi, yoksa binanın kullanılamaz hale getirilmesi için mi yıkılıyor? Ordu genelinde tüm binalara bu uygulamalar yapılacak mı?"

Tazminatı kim ödeyecek?

Yıkımdan dolayı tazminat doğması durumunda bunu kim ödeyecek? 10 milyon lira krediye ihtiyacı olan Büyükşehir Belediyesi, bunu nasıl ödeyecek?”

“Sorumlular ödeyecek!”

Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler, "Bu hukuksuzluk belediyemize ve halkımıza mal olmayacak." Cevabını verdi. Güler, “Hukuk her şeyin esası. Hukuk kuralları uygulanarak bu yıkım kararı alınmıştır. Mahkeme de bunu uygun görmüştür. Daha önceden de alınan kararımız vardı. Bugün de gereğini yaptık. Esas yıkım nedeni kıyı kanunu."Dedi. Tevfik Kul/Yılmaz Ülgü/Seran Eren Şensoy (Ordu Hayat)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!