"BAYRAMI AVRUPALI DEĞİL, BİZ YAPALIM"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ulusal Fındık Konseyi Eski Başkan Vekili ve Ordu Eski Ziraat Odası Başkanı Onur Şahin, fındık politikasının Mayıs içerisinde konuşulması gerektiğini belirterek, fındık konusunun Ramazan Bayramı'ndan sonraya kalması durumunda bayramı Avrupalı alıcıların yapacağını dile getirdi.

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin az da olsa fındıkta söz sahibi olduğunu söyleyen Şahin, Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler'in bu noktada fındık politikasında söz sahibi olduğu kaydetti.

"Fındık Mayıs ayında konuşulmalı"

Fındık konusunun bayramdan sonraya kalmasının Türk üreticiler açısından iyi olmayacağını aktaran Şahin; "Lisanslı depoculuk bir A.Ş’dir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile LİDAŞ ve TMO ortaklığıdır. Ama herkesin bilmediği bir şey var % 2 hisse ile Ordu Büyükşehir Belediyesi ortaktır. Başka böyle bir örnek yok. Bu bile en azından söz sahibi olma hakkımız anlamına gelir. Oran önemli değil. Bu konuda da Büyükşehir Belediye Başkanımız Hilmi beyden belirleyici cümleleri duymak isterim. Büyükşehir Belediye Başkanının herkesin evet bu doğrudur, iyi yapmıştır dediği ve almış olduğu kararlardaki aynı kararlılığı fındık politikasının devlet tarafından şekillendirilmesinde de göstermesi gerekir. Çünkü bunu göstermek için de bir yetkisi var. Sadece fındığın en büyük üretici ilinin değil, bununla ilgili lisanslı depoculukla ilgili devlet ve özel sektör ortaklığı ile oluşturulan yapıda da iz düşümü olan Belediye Başkanıdır Hilmi bey, % 2 az da olsa ona bir hak verilmiştir. O nedenle fındık politikası konuşulacaksa Mayıs ayı içerisinde, Ramazan Bayramı'na kadar bu konuşulup şekillenmesi gerekiyor. Eğer bu şekillenmezse bayramdan sonra bayramı Avrupalı alıcılar yapar." dedi.

"700 bin tonu aşamıyoruz"

Devletin fındık politikası konusunda daha yapıcı olması gerektiğini belirten Şahin; "Devlet gerekçesi ile beraber söyleyecek. Çünkü devlet şunu gördü. 2008 yılından sonra devlet fındık alımıyla fındıkta müdahale ile ilgili bir afaki zarar oluşturmadı kendinde. Çünkü 2008 yılından sonra 1 kg. fındık bile yağlığa ayrılmadı. Arz fazlası diye bir unsurumuz yok, artık arz noksanlığı var. İhracatçılarımız diyor ki; biz 1 milyon tonu bile satacak bir potansiyelimiz, hedefimiz var ama diyor biz 700 bin tonu hayatta aşamıyoruz. O nedenle devlet bu konularda birazcık daha yapıcı olursa iyi olur." diye konuştu. 

Ordu Hayat/Gözde Özgür (Özel Haber)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!