Ballı oyun!

Ballı oyun!
Bu içerik 0 kez okundu.

 

 

            Ünye’de siyanürle altın ayrıştırma işletmeciliği yapılan bölgede “bal ormanı” oluşturulacağı gerekçesiyle ağaçların kesilmesi inandırıcı gelmiyor.

Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması yapan şirketin kapasite artırımı için yeni ÇED süreci başlatmasına yönelik tepkiler devam ederken “bal ormanı” için orman kesimi yapıldığı iddiasını inandırıcı bulmayan halk Ünye Orman İşletmesine dilekçe vererek bilgi istedi.

            Ordu Çevre Derneği üyesi olan Eren Atasoy, siyanürle alın ayrıştırmasına yönelik yıllardır mücadele etiklerini hatırlatarak, maden işletme sahasının genişletilmek istendiğini ve 780 ağacın bu amaçla kesildiğini, “bal ormanı” gerekçesinin gerçek olmadığını ileri sürdü.

            Yollar uçuyor!

Atasoy çalışmalar nedeniyle yollarda uçuklar oluştuğunu da belirterek, “Seylik Ormanı bölgesinde üç noktada yol kenarına küçük kulübe tarzında kepçelerle yer kazıldığı tespit ettik. Yapılan kazılardan sonra uçuklar oluştu. Aldığımız bilgiye göre Sarıhalil Mahallesi ve Seylik Ormanı kestane bal ormanı bölgesi ilan edilmiş. Daha önce Seylik’te çoğunluğu kestane ağacı olan 7800 ağaç kesildi. Tedirgin olduk. Bitişik mahalle olan Fatsa Yukarıbahçeler Mahallesi’nde devam eden siyanürle altın ayrıştırması yapan işletme var. İşletme kapasite artışına gidiyor. Sarıhalil Mahallesi’nin de ruhsat alanı içinde olduğu bildiğimizden bu iş için mi diye düşünüyoruz. Bal ormanı olmasını destekliyoruz ama bir tarafta siyanür, bir tarafta bu iş nasıl planlanıyor anlamış değiliz. Bölge bal ormanı olsun, maden sahasının genişletilmesi durdurulsun.” Diye konuştu.

“İnandırıcı değil!”

Verdikleri dilekçenin cevabını beklediklerini ve bal ormanına karşı olmadıklarını da kaydeden Atasoy, “Siyanürle altın ayrıştırması işletmesi, alanını genişletmek istiyor, yeni maden sahaları için sondajlar yapılıyor. Böyle bir yerde bal ormanı oluşturmak ne kadar gerçekçi anlam veremiyoruz. Süreci takip ediyoruz. Bal ormanı adı altında şirketin çalışmalarına altyapı oluşturulduğunu düşünüyoruz. Umarım yanılırız.” dedi. Haber merkezi

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!