"BALIKÇILIK BAKANLIĞI KURULMALI"

Bu içerik 0 kez okundu.

TBMM Genel Kurulunda, Su Ürünleri Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin kabul edilmesine değinen MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, "su ürünleri müdürlüğü yerine bir balıkçılık bakanlığının kurulması zarurettir." dedi.

Trollerin acımasızca avlanması yüzünden son yıllarda balık çeşitliliğinin ve miktarının azaldığını söyleyen Enginyurt, balığa korunaklı alanlar yaratılması gerektiğini savundu.

"Acımasız avcılık yapılıyor"

'Bundan 20 yıl önce Ordu'da mezgit balığını balık diye tutup yemezdik. Birçok balık, balık olarak kabul edilmezdi. Onlarca çeşit balık olurdu. Geldiğimiz noktada balık nesli büyük ortadan kıyıma uğradı' diyen Yasadan önce balığın yeniden yeşerebilmesi ve çeşitlenmesi için ne yapabiliriz sorusuna cevap aramalıyız. Senenin 6 ayı denizde acımasız avcılık devam ettiği için balık nesli sürekli yok oluyor. 20 sene önce istavrit balığı 16 cm'di. Maalesef şuan 13 cm'nin altına düştü. Hamsi de iyice küçük avlanmaya başlandı. Ordu'da trolcüler adeta kıyıya kadar geldiler. Suyun dibinde balık yemi de dahil olmak üzere silip süpürüyorlar. Orta trol avcılığı acımasız bir şekilde balık neslini yok ediyor. Bütün balıkçılar bundan şikayetçi. Trol avcılığının önüne geçilmeli. Trolcülere para cezası yerine başka cezalar verilmeli. Misina ağı ile avlanmak yasak ise ithalatı da durdurulmalı. Balığa korunaklı alanlar yaratmalıyız. Yıl içerisinde birer yıl arayla balıkları koruma altına almalıyız. Koruma altına almadığımız için bu sene palamut olmadı. Bu sene kimse palamut yiyemedi. Çünkü acımasız bir avlanma şekli var."

"Balıkçılarımız eğitilmeli"

Balıkçılara belli aralıklarla seminerler verilmesi gerektiğini savunan Enginyurt; "Balıkçı Kooperatifleri ya da balıkçıları ayda bir ya da 3 ayda bir yönetmeliklerle ilgili bilgilendirilmeliler. Balıkçılarımızı eğitiniz. Eğitilmiş bir balıkçı zaman içerisinde yaptığı birçok yanlışın farkına vararak balık katliamını durduracaktır. Ayrıca su ürünleri müdürlüğü yerine bir balıkçılık bakanlığının kurulması zarurettir." dedi.

Haber merkezi  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!