Advert

"BALIKÇILARIN YÜZÜ HAMSİYLE GÜLDÜ"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, sezon boyunca hamsinin bol olduğunu ve balıkçıların yüzünün güldüğünü belirterek, son zamanlarda hem hamsinin göç etmesi hem de hava şartlarının sertliğinden ötürü balık miktarının azaldığını dile getirdi.

Hamsinin Ocak ayına kadar Karadeniz'de kaldıktan sonra Gürcistan ve Abaza tarafına göç ettiğini aktaran Aydemir, şuan için yeterli hamsi çıkmadığını söyledi.

"Palamut yılı değildi"

Balıkçıların sezon içinde bolca hamsi avladığına değinen Aydemir; "Bu sene palamut senesi değildi. Geçen sezon palamut çok olduğu için bu yıl da hamsi çok oldu. Balıkçılarımızın yüzü hamsiden güldü. Bol hamsi avladılar. Ancak hamsi artık göç etti. Denizde pek görünmüyor. Hava şartları biraz daha sert gitseydi, o zaman hamsi daha çok olurdu. Bundan sonra çok fazla hamsi çıkmaz." dedi.

"Ben balık tutamadım diyen yoktur"

Ordulu balıkçılar için de iyi bir sezon geçtiğinin altını çizen Aydemir, şunları kaydetti; "Ordulu kıyı balıkçıları ise palamut olmayınca salyangoz ile idare ettiler. Birçok balıkçımız salyangoz tuttu. Barbun avladılar. Biraz mezgit oldu. Sezonu bu şekilde tamamlamaya çalıştılar. Balıkçılar bundan sonra mezgit avlayacak. Ama bu sene yeterince mezgitte olmadı. Nisan ayında barbun tutacaklar, Haziran'a kadar sürer. Balıkçılar açısından fena bir sezon geçmedi. Ben balık tutamadım, sıkıntıya düştüm diyen balıkçı çok az olur. Denizde balıkçıda çoktu. Tabi zamanla azaldı."

Hamsinin bundan sonra az miktarda olacağını söyleyen Şahin Aydemir, daha çok tezgahlarda mezgit, barbun ve havuz balıklarının olacağını ifade etti.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI