BAHÇEDE KENE VAR!

BAHÇEDE KENE VAR!
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, Yazın Korkulu Rüyası Kırım Kongo Kanamalı Hastalığı ve Keneler hakkında uyarılarda bulunarak, hastalığın belirtileri, nasıl korunacağı ve tedavi yöntemlerini açıkladı.

 

Yaz aylarında olunduğu için insanların piknik amaçlı, bağ-bahçe işleri ile uğraşmak amaçlı doğa ile iç içe olduğunu söyleyen Enginyurt, bu yüzden keneler ile bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Hastalığı risklerinin dikkate alınması gerektiğini savundu.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin virüsü taşıyan kenenin ısırması sonucu bulaştığını aktaran Enginyurt, "Bu virüs Bunyaviridae ailesinden zarfı bir RNA virüsüdür. Keneler küçükbaş hayvanlardan kan emerken aldıkları virüsleri büyükbaş hayvanlara ve insanlara bulaştırır. Virüs, hayvanlarda belirtisiz bir enfeksiyona sebep olurken; insanlarda ölümle sonuçlanan, kanamalarla seyreden Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi isimli ciddi bir hastalığa neden olmaktadır." dedi.

Özellikle bahçede dikkat!

Enginyurt, risk grubunu şu şekilde belirtti; "Kırsal kesimde yaşayan, hayvanlarla ilişkisi olanlara, kırsal kesimde özellikle çalılıklar ve otların olduğu yerlerde piknik, av veya çeşitli amaçlarla bulunanlara bulaşabilmektedir. Veterinerler, avcılar, kasaplar ve çiftçilerde, meslek hastalığı olarak görülebilir. Ayrıca bu hayvanların etlerinin hazırlanması sırasında ev hanımlarına ve bu işle uğraşanlara bulaşma riski yüksektir. Doktor, hemşire ve sağlık memuru ve laborantlar gibi sağlık görevlileri ile evde hasta bakan hasta yakınlarına bu yolla bulaşabilmektedir." diye konuştu.

Bu belirtilere dikkat!

Enginyurt, hastalığın belirtilerini de şu şekilde anlattı; "Genellikle 39 derecenin üzerinde seyreden ateş, Başağrısı, Mide bulantısı, Kusma, Yaygın kas ağrıları, Uykuya meyil ve uyku hali, Midede rahatsızlık hissi ve karın ağrısı."

Korunmak mümkün

Keneden korunma yolları da olduğunu söyleyen Enginyurt; "Vücudun açık yerleri mümkün olduğunca kapatılmalıdır. Belli aralıklarla vücutta kene kontrolü yapılmalı ve varsa kısa sürede çıkarılmalıdır. Hayvanlardan çıplak elle kene almamalı, Keneleri ezmemeli ve direk temasta bulunmamalı, Hayvan temaslarında eldiven gibi koruyucular kullanılmalıdır. Kene ısırması tedavisinde en önemli yol en kısa zamanda kene tedavisi yapan hastanelere başvurmaktır " şeklinde konuştu. Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

                                                                        

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!