"Babanın çığlığı duyulmalı"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ailenin çocuğu için araba alması nedeniyle engelli maaşının kesilmesine tepki gösteren EMEP Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, “Engelli ve ailelerinin eve hapsedilmesi anlamına gelen bu tutum kabul edilemez.” dedi.

Gazetemizin duyurduğu haberle ilgili EMEP'ten de bir açıklama gelirken, yasaların güncellenmesi ve engelli Derya Aksoy'un ailesinin mağdur edilmemesi gerektiği vurgulandı.

"Uygulama şaşırtıcı"

Engelli Derya Aksoy için ödenen engelli maaşının kesilmesi aileyi mağdur ettiğini vurgulayan Kaya, "Babanın çığlığı duyulmalı. Evde hapis biçiminde yaşayan çocuğu için borçlanarak araba almış. Ailenin araba sahibi olması zenginlik göstergesi mi oldu? Engellilerin sosyal yaşama katılma, evden dışarı çıkma hakkı yok mu? Aile, verilen maaşı çocuğunun gereksinimlerine kullandığı bilindiği halde bu uygulama şaşırtıcı. Bakanlık engellileri, yaşlıları evde hapis kalmasına son verebilmek için en azından üç günde bir araç gönderip dışarı çıkarabilmelidir. Bu hizmeti yapmadığı için ailelere araç alma kolaylığı sağlamaktadır.” diyerek yasalar engelliler adına esnekleştirilmelidir" dedi.

"Yasalar güncellenmeli"

Kaya, "Yaşanan olay göstermiştir ki, kimi yasalar güncelliğini yitirmektedir. Bu durumlarda Bakanlık ilgili yasa değişikliği hazırlığını yapmalıdır. Derya Aksoy’un mağduriyetinin kaynağı ildeki uygulamadan kaynaklandığını düşünüyoruz. Derya Aksoy’un mağduriyeti giderilmeli, maaşı yeniden bağlanmalıdır." diye konuştu.

            Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!