Atatürk’ün Ordu’ya Geldiği Güne Dair Gayriresmi Hatıralar

Atatürk’ün Ordu’ya Geldiği Güne Dair Gayriresmi Hatıralar
Bu içerik 0 kez okundu.

Fatin HAZİNEDAR

Atatürk’ün Hamidiye gemisi ile Karadeniz limanlarını dolaştığı tüm şehir tarafından biliniyordu. Takvimler 19 Eylül’ü gösterdiğinde Ordu halkını daha bir heyecan sarmıştı. Çünkü Hamidiye Giresun’a gelmiş, gün içerisinde de Ordu’ya uğrayacağı duyurulmuştu. Bu haber duyan Karadeniz, Ordu halkı kadar heyecanlanır, yürek çarpıntısı tutar hafif dalgalanır.

O sabah Kalfazade Rıfat Bey’in Zafer-i Milli mahallesindeki evinde ise ayrı bir heyecan vardır. Bu heyecanın nedeni 11 yaşındaki evin küçük çocuğu Şerefnur’un Ata’sına çiçek verecek olmasıdır. Şerefnur, Rıfat Bey’in eşi Ziyneti Hanım’ın kardeşi Mahmut Mazhar Bey’in kızıdır. 1908-1912 yılları arasında Hürriyet ve İtilaf Fırkasından Trabzon milletvekili olan Mahmut Mazhar Bey 1923 yılında vefat eder. Hanımı Ayşe Hanım’da 1916 yılında ölünce küçük Şerefnur’un bakımı ve velayetini Ziynet Hanım alır.

Sabah ezanından bu yana ev halkı ayaktadır, heyecanlıdır. Halası Ziyneti Hanım ve yardımcıları küçük Şerefnur’u bu özel güne hazırlamaktadırlar. Saçları tekrar taranıyor, kıyafetleri prova ediliyor, elbisesi kömürlü ütü ile tekrar ütüleniyordu. Küçük Şerefnur’a Atatürk’e çiçek vereceği eniştesi Rıfat Bey tarafından söylenmişti. Şerefnur Hanım’ın abisi Beşir Fuad, ondan üç yaş büyüktür o da çiçek verirken kardeşinin yanında olacağı için şık elbise giydirilir. Aynı özen onun giyimine de gösterilir. İki kardeş Atalarını görmek ve ona çiçek vermek için artık hazırdır.

Hamidiye Giresun’dan saat 13:00 gibi ayrılarak saat 15:00 gibi Ordu’ya gelir. Ordulular sandalla geminin etrafını sararlar. Atatürk ve yanındakiler geminin botuna binerek kıyıya çıkar. Kıyı da onu ve arkadaşlarını büyük bir kalabalık karşılar. Ordu’nun ileri gelenleri Atatürk’ün elini sıkarak “hoş geldiniz paşam” derler. O sırada küçük Şerefnur, Rıfat Bey’in yönlendirmesiyle Atasına çiçek verir. Yanında tabi ki abisi Beşir Fuad hazır da beklemektedir. Atatürk küçük kızın başını okşar ve adını sorar. Şerefnur’un kalbi neredeyse yerinden çıkacaktır. Adını söyleyip söylemediğini bile bilmez.

Atatürk’ü karşılayan Ordulular bir hilal şeklinde dizilirler. Aslında yarım hilal şeklinde ikiye ayrılmış hilal. Yarısında erkekler yarısında kadınlar vardır. Erkeklere “nasılsınız” diye sorup selamlaştıktan sonra hilalin diğer tarafına kadınların olduğu tarafa yönlenir ve ; “Hanımlar nasılsınız?” diye sorar. Utangaçlıklarından mı yoksa Atatürk’ü görünce heyecanlandıklarından mı bilinmez sesleri cılız çıkar. Atatürk, biraz bozulur. Ama sessizliği birden ileri atılan genç bir kadın bozar; İyiyiz paşam, sayenizde hem de çok iyiyiz” Atatürk’ün yüzü güler.

Bu genç kadının adı; Elvida’dır. Ordulular onun gözü pekliği, cesaretli ve girişken olmasından dolayı “Deli Elvida” denilir. Atatürk, kadınların yanından şehirdeki ziyaretlerine yapmak üzere yanındaki heyetle yola koyulur. Kadınların ise canı biraz Latife Hanım’ın Ordu’ya gelmemesine sıkılmıştır. Kendi aralarında senaryolar üretirken, Latife hanımın çırpıntılı deniz nedeniyle karaya çıkmadığını öğrenirler. Kadınlar eğer o gelemiyorsa biz onların yanına gideriz derler. Atlarlar sandala Hamidiye’ye doğru yola koyulurlar. Latife hanım misafirlerini karşılar. Onlar çay ve kurabiye ikram eder. Sohbet boyunca kadınların en çok dikkat ettikleri Latife Hanım’ın sürekli Atatürk’ten söz ederek “Paşa şöyle yaptı, bunu söyledi…” sözleri olur.

Atatürk, şehir gezisini bitirip arkadaşlarıyla Hamidiye’ye döner. Ayrılırken Ordu’ya Hamidiye’nin güvertesinden el sallar. Yine geleceğim der. Hamidiye Gemisi, bu ziyaretten sonra seyir defterine baktığımızda 15 Haziran 1927’de, 2 Haziran 1935’te ve 3 Ağustos 1938 yıllarında Ordu’ya tekrar uğrar ama hiçbirinde içinde Atatürk yoktur.

Ama Ordu’nun, Orduluların içinde her zaman Atatürk vardır. (Ordu-Kotyora Kent Arşivi’nden)

 

*Şerefnur Hanım’ın oğlu Osman Kademoğlu’na anlattığı anısından yararlanılmıştır.

Fotoğrafta Şerefnur Hanım (Hazinedar Kademoğlu) 10 yaşındadır.

 

beylikdüzü escort
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!