"ATANAMAYAN ÖĞRETMEN SAYISI 1 MİLYONA KOŞUYOR"

Bu içerik 0 kez okundu.

Eğitim Sen Ordu Şube Başkanı Sezgin Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerin performansını ölçmek yerine sayısı 700 binlere ulaşan atanamayan öğretmen sorununa çözüm bulması gerektiğini savundu.

 

Öğretmen atamalarında yapılan mülakatlarda iktidara eleştirel ve muhalif yaklaşanların KPSS puanlarına bakılmaksızın elendiğini ileri süren Yılmaz, öğretmen atamalarında liyakat ilkesi geri plana itildiğini dile getirdi.

"Liyakatten çok sadakat var"

'Öğretmen atamalarında toplumun hemen her kesimi tarafından ‘siyasi torpil’ ve ‘kayırmacılık’ olarak algılanan mülakat sınavı tartışılmaya devam etmektedir' diyen Yılmaz, şunları kaydetti; "MEB, 15 Temmuz darbe girişimini bahane edip, öğretmen atamalarında mülakat kriteri getirerek, bu alanda siyasi torpil ve kayırmacılığı ön plana çıkarmıştır. Siyasi iktidarın bir süredir kamu istihdamında benimsemiş olduğu güvencesiz/sözleşmeli istihdam uygulamalarının yaygınlaşması, ‘Güvenlik soruşturması’ adı altında yapılan siyasi fişlemelerin artmasına neden olmaktadır. Öğretmen atamalarında yapılan mülakatlarda iktidara eleştirel ve muhalif yaklaşanlar KPSS puanlarına bakılmaksızın elenirken, öğretmen atamalarında liyakat ilkesi geri plana itilmiştir. İktidarın özellikle farklı siyasi görüş, kimlik ve mezheplere yönelik olarak benimsenen ayrımcı tutumların sürdürülmesi, öğretmen atamalarında liyakatten çok iktidara ‘sadakat ’ön plana çıkarılmıştır."

"Öğretmeni ölçmeyi bırakın"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerin performansını değerlendirmek yerine atamaları artırması gerektiğini savunan Sezgin Yılmaz; "MEB, her fırsatta öğretmenlerin niteliklerini ve yeterliliklerini tartışmaya açıp, siyasi kadroları üzerinden öğretmenlerin performansını ölçmeye çalışırken, öğretmen açıklarını kapatmak için adım atamamakta ısrar etmektedir. Eğitimde gerçek ihtiyaç kadar atama yapılmaması, atama bekleyen işsiz öğretmen sayısının 700 binlere ulaşmasına neden olmuştur. Birkaç yıl içinde ataması yapılmayan öğretmen sayısının 1 milyonu aşması şaşırtıcı olmayacaktır." dedi.

Ordu Hayat/Adnan Alparslan

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!