"ARTIK SABIRLAR TAŞIYOR"

Bu içerik 0 kez okundu.

Fındık fiyatının hala açıklanmaması ve serbest piyasada fiyatın 18 liradan 12 liraya kadar düşmesi üzerine ziraat odaları, tepkilerini dile getirmeye devam ediyor.  Son olarak Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın, üreticinin dört gözle TMO'dan gelecek müjdeli haberi beklediğini söyledi.

 

Fındıkta istikrarlı bir fiyat politikası için devlet eliyle mutlaka müdahil alım yapılması gerektiğinin altını çizen Aydın, şu ifadeleri kullandı:

"Fındık üreticisi artık hasat için gün sayıyor. TMO'nun alım kampanyası ve taban fiyatı ay sonuna kadar açıklanırsa üretici bahçesine mutlu, mesut ve ürününü kaç liradan satacağını bilerek girecektir."

"Kazanan tekelci zihniyet olur"

Aydın, hasat edilen ürünün pazara inmeden önce, üretici serbest piyasanın insafına bırakılmadan TMO'nun fındık alım kararı ve fiyatı belirlenmelidir. Aksi taktirde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi üreticilerimiz ilk etapta ürününü ucuz satmak zorunda kalacak ve yine kaybeden üretici, kazanan tekelci zihniyetler olacaktır." dedi.

"Alın terini ucuza kapatamazsınız"

Yeni hasat öncesi serbest piyasada fındık fiyatının ani bir düşüş yaşadığının altını çizen Aydın, şöyle konuştu: "Geçtiğimiz günlerde 18-19 liraya kadar çıkan fındık fiyatı şu anda 12-13 liraya kadar düşmüş durumda. Bunun anlamı serbest piyasa aktörleri ve tekelci zihniyet yeni sezon öncesi fındık fiyatlarını düşüre bildiği kadar düşürmek, müdahil alım olmazsa üreticinin alın terini ucuza kapatmaktır."

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ