Amaç Yargı Denetiminden Kaçmak mı Tahsilat mı?

Amaç Yargı Denetiminden Kaçmak mı Tahsilat mı?
Bu içerik 0 kez okundu.

Hükümetin vergi ile ilgili yeni düzenlemelerini değerlendiren Dr. Nedim Türkmen, “Vergi idaresi,Anayasamızın 73. maddesinde düzenlenmiş olan ve kendilerini de bağlayan ‘vergilerin yasallığı ilkesi’ne bütün iş ve işlemlerinde uyarsa, Mahkemelerin iş yükü %70 oranında azalacak, ‘Kanun yolundan vazgeçme’ müessesesine ihtiyaç olmayacaktır” dedi.

Türkmen, Sözcü Gazetesi’ndeki yazısında, kanun yolundan vazgeçme müessesesinin,vergi idaresinin aleyhine açılan davaların % 91’ini kaybettiği gerçeği karşısında sürekli hale getirilmesine rağmen başarılı olacağını düşünmediğini belirterek, şunları paylaştı;

“Düzenlemede ‘hakim durumun kötüye kullanılması’ söz konusu.Terazi mükellef aleyhine kurgulanmış.Vergi Mahkemelerinin iş yükünün gereksiz yere artmasının tek bir sebebi var: vergi idaresinin varsayıma dayalı tarhiyat sevdası ve yanlışta ısrar.

Vergi Mahkemelerindeki davaların büyük çoğunluğu;usulsüzlük cezaları,özel esaslara alınma,takdir komisyonu kararları ve varsayıma dayalı vergi inceleme raporları üzerine düzenlenen Vergi/Ceza İhbarnameleri üzerine açılan davalar. Vergi idaresi aynı konularda aleyhine açılan ve kaybettiği davalar üzerine, yaptığı işlemleri hukuka uygun hale getirmeye çalışmak yerine, aynı cezaları kesmeye devam ediyor. Mahkemelerin açılan 1000 davada mükelleflerin davasını kabul etmesi gerçeği karşısında, 1001. davada mükellefin davasının red olacağını düşünebiliyor.

Vergi idaresi,Anayasamızın 73. maddesinde düzenlenmiş olan ve kendilerini de bağlayan “vergilerin yasallığı ilkesi” ne bütün iş ve işlemlerinde uyarsa,Mahkemelerin iş yükü %70 oranında azalacak ,”Kanun yolundan vazgeçme “müessesesine ihtiyaç olmayacaktır.” Haber merkezi
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!