"ALIŞTIK ARTIK"

Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatının 18 liradan 12 liraya kadar gerilemesine tepki göstererek, serbest piyasaya güvenilmeyeceğini bir kez daha gördüklerini dile getirdi.

 

Serbest piyasaya bir tepki de Soydan'dan!

 

TMO’nun fındık alım tarihini açıklamasının artık bir mecburiyet olduğunu söyleyen Soydan, serbest piyasaya güven kalmadığı için üreticinin tedirgin olduğunu kaydetti.

 

"Şaşırmadık"

Serbest piyasanın her yıl yaptığı gibi algı yaratmaya çalıştığını aktaran Soydan; "Serbest piyasanın her sene yaptığı algı, sonuçta serbest piyasaya zaten bizim itibarımız olmadığı için serbest piyasa koşulları üreticiye cevap vermediğinden olanlar aynı şekilde her yıl fındıkta bunları yaşıyoruz. Bizde bunları gördüğümüz, bunların olacağını bildiğimiz için muhakkak devletin fındığa müdahale etmesi gerektiğini söylüyoruz." dedi.  

 

"TMO ay sonuna kadar açıklamalı"

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) ay sonuna kadar mutlaka fiyat açıklaması gerektiğini savunan Arslan Soydan; "Burada kesinlikle devletin artık müdahale etmesi gerektiğini de açıkça görüyoruz. Bunun için muhakkak bu ayın sonuna kadar Tarım Bakanlığının fındık fiyatlarını açıklaması ve TMO’nun fındık alım tarihini açıklaması artık bir mecburiyettir. Serbest piyasa koşulları, üreticinin maliyetlerinin altında bir fiyat oluşturma çabası her zamanda söylediğimiz gibi serbest piyasa güvenilirliğini kaybetmiştir." diye konuştu.

 

"Devletin fındık alması şart"

Üreticilerin serbest piyasaya güveni kalmadığının altını çizen Soydan, şunları kaydetti; "Serbest piyasaya güven olmadığı için üreticide tedirgin. Üretici diyor ki; ben serbest piyasaya güvenemiyorum. Serbest piyasa 17-19 lira diyordu ama fiyatlar düşecek korkusu ile tabi ki devletin müdahale etmesini istiyor. Zaten görülen o, görülen köyde kılavuz istemiyor. Şuan onun için serbest piyasa tekelleşmiş durumda. Devletin fındık alması şart. Serbest piyasa koşullarına rağmen devlet fındığa müdahale etmediği zaman bu daha kötü sonuçlarla karşımıza gelebilir."

 

Ordu Hayat7Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ