Alım garantili fasulye üretimi

Alım garantili fasulye üretimi
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP iş birliğinde Gürgentepe ilçesinde 19 üreticiye 20 dekar alanda tesis kurarken, bu tesislerde üreticiler eşliğinde çoban fasulyesinin ekimi gerçekleştirildi

Üretimi teşvik etmek ve tarımsal ürünlerden daha çok katma değer elde etmek amacıyla Ordu Büyükşehir Belediyesinin uygulamaya koyduğu “Sözleşmeli Tarım Modeli” ile Gürgentepe ilçesinde ekimi gerçekleştirilen fasulyelerin alım garantisi ORTAR tarafından sağlanacak.

"Dünyada isim yapacak bir ürün"

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, "Gürgentepe’ye çoban fasulyesi ekimi gerçekleştirdik. Bu fasulye Türkiye’de ve dünyada isim yapacak bir ürün. Protein değeri, kolay pişmesi ve lezzeti açısından çok iyi bir fasulye denilebilir. En önlemli özelliklerinden biri de dekarda 500 kg verim alınması. Bu anlamda bu ürün ilave gelir kaynağı olup ürün çeşitliliğini sağlamış olacak. Bu fasulyenin büyümesi de modern usullere göre sağlanacak.Öte yandan Büyükşehir Belediyemiz tarafından tarıma verdiğimiz desteklerin yanında uygulamaya koyduğumuz sözleşmeli tarım modeli kapsamında üretilen ürün için alım garantisini de veriyoruz." dedi.

"İlave gelir kapısı olacak"

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ise 'Burada fasulye yetiştiriciliğini geliştirmeye yönelik uygulanan projenin tohum ekim işlemini gerçekleştirdik' diyerek şunları kaydetti; "Ürün çeşitliğinin artması anlamında üreticilerimize ilave gelir kapısı açmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda Ordu Büyükşehir Belediyemiz, DOKAP ile birlikte uyguladığımız önemli projelerimiz var. Bu projelerden bir tanesi de bu fasulye yetiştiriciliği. Projemiz kapsamında il genelinde 85 dekar yeni oluşturacağımız üretim alanlarımız var. Bu ürünümüzün telli destek sistemi ile iple askıya alarak yetiştirilmesini sağlayacağız."

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor