ALDIĞINIZ OYUNCAK 'CE' BELGELİ OLMALI

ALDIĞINIZ OYUNCAK 'CE' BELGELİ OLMALI
Bu içerik 0 kez okundu.

Altınordu'da oyuncakçı esnaflığı yapan Adem Sağlam, ebeveynlere seslenerek, "Oyuncak alınırken her şeyden önce sağlıklı CE simgeli dediğimiz lisanslı ürünler alınmalıdır. Kanserojen madde ve sağlığa zararlı olan ürünleri almamalılar." dedi.

 

Özellikle oyuncak konusunda sağlıksız ürünlerden kaçınılması gerektiğini savunan Sağlam, müşterilerin artık daha bilinçlendiğini ve ilk sorularının 'bu oyuncak lisanslı mı?' olduğunu söyledi.

Oyuncak seçimi ve fiyatları konusunda sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Adem Sağlam, oyuncak fiyatlarına da zam geldiğini dile getirdi.

Oyuncak alırken nelere dikkat edilmeli?

Adem Sağlam: Oyuncak alınırken her şeyden önce sağlıklı CE simgeli dediğimiz lisanslı ürünler alınmalıdır. Kanserojen madde ve sağlığa zararlı olan ürünleri almamalılar. Ucuz değimiz Çin malı ürünleri değil de yerli ve lisanslı olan malları tercih ederlerse çocukları için daha sağlıklı olacağını inanıyorum. Belgeli oyuncaklar alınmalı mutlaka. Kanserojen dediğimiz sağlıksız ürünlerden kaçınılmalı ve sağlıklı olan çocukların her an evin içindeki zaman zaman ağızlarına, ellerine, vücutlarına hatta kıyafetlerine değdiği için deri hastalıkları, kanser ve birçok hastalığa neden olacağından bunlardan kaçınılmalıdır." dedi.

Ekonomik dalgalanmayla birlikte oyuncak fiyatları nasıl etkilendi?

Adem Sağlam: Oyuncaklarda da fiyat artışı söz konusu. Çünkü dolara endeksli. Fakat biz 60 yıllık bir firma olarak halkımıza hizmet veriyoruz ve kira vermediğimiz için fiyatları müşteriye yansıtmamaya çalışıyoruz. Cüzi miktarda belli bir kar marjıyla veriyoruz oyuncakları. Gelen zamları müşteriye fazla yansıtmamaya gayret gösteriyoruz. Önceki seneler kar marjımız daha yüksekken şu anda kar marjımız düştü. Ciro aynı fakat karımız azalmış oluyor. 

Ebeveynlerimiz oyuncak alırken ne kadar bilinçli?

Adem Sağlam: Geçmiş yıllara göre müşteriler daha bilinçli, daha çok çocuklarına zekalarını ve eğitimlerini geliştirici oyuncakları tercih ediyorlar. Müşterilerimizin ilk geldiğinde sorduğu sorular, bu oyuncak sağlıklı mı? Kanserojen madde içeriyor mu? oluyor. Tabi sağlıklı oyuncakları tercih ederken ekonomik durumlarını da düşünüyorlar ama daha bilinçli daha seçici ve çocuklarının istedikleri oyuncakları alıyorlar. Eskiden çocuklar istediklerini alamıyorlardı, çünkü ailelerin istedikleri oluyordu. Şu anda daha çok çocuklarına söz hakkını veriyorlar onun zevkine, beğenmesine göre alıyorlar. 

İşler nasıl? İşlerinizi olumlu ya da olumsuz etkileyen bir durum söz konusu mu?

Adem Sağlam: Birinci olarak en büyük sorunlarımızdan bir tanesi Ordu'nun en eski caddelerinden bir tanesi olan Fidangör Caddesi'nin kaldırımlarının bozuk olması. Bundan dolayı insanların zor yürüdüğü, köyde veya belli bir yerde olmayan yolumuz var. Bu yolun düzenlenmesinden sonra daha çok iş yapacağımızı düşünüyorum. İşlerimiz genelde hafta sonlarında daha iyi oluyor. Çünkü çalışanların tatil günü ailesiyle dışarıya çıkıyorlar ve çocuklarına oyuncak alıyorlar. Sezon olarak yazın daha iyi satış yapıyoruz, gurbetçiler ve tatilciler geliyor ve satışlarımız iyi oluyor.  

Ordu Hayat/ Samet Sezer-Röportaj

 

 

 

 

...............................

Adem Sağlam 

CE damgalı ve lisanslı oyuncak alın!

 

Ailelerin oyuncak alırken çok dikkat etmesi gerekiyor ,CE damgalı oyuncakların tercih edilmesi gerektiği ve lisanslı olmayan ürünlerin kanserojen madde içerdiğini söyleyerek, yetişkinleri uyaran Oyuncakçı esnafı Adem Sağlam şunları dile getirdi;

 

Lisanslı olmayan oyuncakların sadece kanser riski değil, cilt hastalıkları gibi birçok hastalığa davetiye çıkardığını da dile getiren Sağlam; "Oyuncak alınırken her şeyden önce sağlıklı CE simgeli dediğimiz lisanslı ürünler alınmalıdır. Kanserojen madde ve sağlığa zararlı olan ürünleri almamalılar. Ucuz değimiz Çin malı ürünleri değil de yerli ve lisanslı olan malları tercih ederlerse çocukları için daha sağlıklı olacağını inanıyorum.  Belgeli oyuncaklar alınmalı mutlaka kanserojen dediğimiz sağlıksız ürünlerden kaçınılmalı ve sağlıklı olan çocukların her an evin içindeki zaman zaman ağızlarına, ellerine, vücutlarına hatta kıyafetlerine değdiği için deri hastalıkları, kanser ve birçok hastalığa neden olacağından bunlardan kaçınılmalıdır." ifadelerini kullandı. 


 

'Elimizden geldiğince fiyatlara yansıtmıyoruz'

 

Sağlam 'Oyuncaklarda da fiyat artışı söz konusu çünkü dolara endeksli fakat biz 60 yıllık bir firma olarak halkımıza hizmet veriyoruz ve kira vermediğimiz için fiyatları müşteriye yansıtmamaya çalışıyoruz. Cüzi miktarda belli bir kar marjıyla veriyoruz oyuncakları. Gelen zamları müşteriye fazla yansıtmamaya gayret gösteriyoruz. Önceki seneler kar marjımız daha yüksekken şu anda kar marjımız düştü. Ciro aynı fakat karımız azalmış oluyor' dedi.

 

'Eğitici oyuncaklar tercih'

 

 Müşteriler bilinçli davranıyor, daha çok çocuklarına zekalarını ve eğitimlerini geliştirici oyuncakları tercih ediyorlar. Müşterilerimizin ilk geldiğinde sorduğu, bu oyuncak sağlıklı mı? Kanserojen madde içeriyor mu? diye de soruyor. Tabi sağlıklı oyuncakları tercih ederken de ekonomik durumlarını da düşünüyorlar ama daha bilinçli daha seçici ve çocuklarının istedikleri oyuncaklarını alıyorlar. Eskiden çocuklar istediklerini alamazken çünkü ailelerin istedikleri oluyordu şu anda daha çok çocuklarına söz hakkını veriyorlar onun zevkine, beğenmesine göre alıyorlar dedi. 

 

Birinci olarak en büyük sorunlarımızdan bir tanesi Ordu'nun en eski caddelerinden bir tanesi olan fidangör caddesinin kaldırımlarının bozuk olması ve bundan dolayı insanların zor yürüdüğü, köyde veya belli bir yerde olmayan yolumuz var bu yolun düzenlenmesinden sonra daha iş yapacağımızı düşünüyorum. İşlerimiz genelde hafta sonlarında daha iyi oluyor çünkü çalışanların tatil günü ailesiyle dışarıya çıkıyorlar ve çocuklarına oyuncak alıyorlar. Sezon olarak yazın daha iyi satış yapıyoruz, gurbetçiler ve tatilciler geliyor ve satışlarımız iyi oluyor. ifadelerini kullandı

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!