AKKUŞ'TAN ORGANİK FINDIK ATAĞI

AKKUŞ'TAN ORGANİK FINDIK ATAĞI
Bu içerik 0 kez okundu.

Daha önce organik Akkuş Fasulyesi ve yumurtanın patentini alarak seri üretime geçen Akkuş'ta artık fındıklar da organik olarak üretilmeye başlandı.

 

2 yıldan bu yana organik fındık üreten Akkuş ilçesinde herhangi bir ilaç ya da kimyasal gübre kullanmadan sadece organik gübre kullanılarak üretilen fındıklara ilgi git gide artıyor.

"2020'de sertifikamızı alacağız"

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, organik fındıkla ilgili çalışmalara devam ettiklerini aktararak; "Fındıkta 6 binin üzerinde aktif üreticimiz var. Hemen hemen 3 bini ile beraber organik sözleşmemizi yaptık. Önümüzdeki sene içerisinde 2020 yılında sertifikamızı alacağız. Organik fındığımızı piyasaya süreceğiz. Bu fındık sezonunda başlayacak." dedi.

Kimyasal gübre kullanmadan çiftlik gübresi kullanılarak organik fındık elde edilebileceğini aktaran Kaya, organik fındığın normal fındıktan 2-3 lira daha fazla fiyatla satılabileceğini kaydetti.

Geçtiğimiz yıl organik fındık üretmeye başladıklarını ancak bunu artırmak istediklerini söyleyen Ahmet Kaya, "Organik fındıkları, normal fındıkların üzerinde pazarlayacağız. Böylece ilçemizin tarımına katkı vermeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Öte yandan organik fındık üreticilerine, alan bazlı gelir desteğinin yanı sıra dekar başına 100 lira da fazladan destek verileceği belirtildi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!